zamknij

Michał Jankowski na Play Poland Film Festival

Michał Jankowski jest jednym z pięciorga artystów, których prace zostaną pokazane na Play Poland Film Festival w ramach wystawy „Dzieci z fabryki”. Malarz pojawi się w Edynburgu osobiście, by wziąć udział w Festiwalu i spotkać się z publicznością. 

 

Wszystkich zainteresowanych niespokojną, mroczną twórczością Jankowskiego zapraszamy szczególnie na wernisaż ekspozycji, który odbędzie się 10 października w Meow Photography Studios. To doskonała okazja, by wypytać autora o tajniki jego twórczości, inspiracje, a także nieoczywiste kwestie interpretacyjne.

 
Optyka młodego (urodzony w 1977 r.), ale już legitymizującego się bogatym dorobkiem artystycznym malarza, jest ukierunkowana na wyłapywanie w najzwyklejszych, codziennych sprawach ich ciemnej strony – niewidocznej wprost, ale wpisanej w istotę zjawiska. Świat wyobraźni Jankowskiego zaludniony jest postaciami bez indywidualnych rysów, z zakrytymi twarzami, często przedstawionymi w jakiejś rytualnej (a więc ustanowionej kulturowo) funkcji. Główne napięcie obrazów rodzi się w konfrontacji stereotypowych, życzeniowych wyobrażeń z mrocznym lub niespodziewanym kontekstem, w jakim figury te są przedstawiane. Strój „Panny Młodej” wypełniony geometrycznymi kształtami zamiast ciała; „Chłopczyk” z twarzą pokrytą sierścią i deformującymi szramami – to tylko kilka przykładów omawianej tendencji.


Obrazy Jankowskiego prezentowane w ramach „Dzieci z fabryki” przejawiają między innymi niepokój związany z podwójną symboliką atrybutów kobiecości. Kolaże złożone są z przedstawień kobiecych sfer intymnych, których seksualny charakter jest dodatkowo wzmocniony obecnością erotycznych gadżetów – czerwone paznokcie, wiązania gorsetu, pończochy, itd. Szczególny zgrzyt pojawia się w chwili, gdy odbiorca dostrzeże rozproszone w kolażach symbole narodzin oraz wtraźną sugestię – tytuł jednego z obrazów brzmi „Matka psa”. Tu otwiera się przestrzeń dla psychoanalizy.


Wszystkich, którzy nie boją się konfrontacji z naturalnymi lecz tłumionymi przez kulturę i społeczeństwo ludzkimi popędami, są ciekawi twórczości, która je przedstawia i osoby, która potrafi spojrzeć na świat z takiej perspektywy – zapraszamy na wernisaż wystawy i spotkanie z Michałem Jankowskim. 

10 październik 2014, godz. 19:00 - wernisaż 

Wystawę można oglądać do 16 października

Wstęp wolny.

ZAPRASZAMY
 

 

  
powered by lechowicz.biz
Copyright © Polish Art Europe ltd.
info@polisharteurope.org
9 Murrayfield Place, EH12 6AA Edinburgh, UK
Company No. SC386003