zamknij

Gala otwarcia Play Poland Film Festival 2014

Zarówno edynburski Filmhouse, jak i Hotel Sheraton, gościły w zeszłym tygodniu wyjątkowe wydarzenie, którym niewątpliwie było uroczyste rozpoczęcie czwartej edycji organizowanego przez Polish Art Europe Festiwalu Filmowego Play Poland.

 


Zarówno edynburski Filmhouse, jak i Hotel Sheraton, gościły w zeszłym tygodniu wyjątkowe wydarzenie, którym niewątpliwie było uroczyste rozpoczęcie czwartej edycji organizowanego przez Polish Art Europe Festiwalu Filmowego Play Poland.

Festiwal zainaugurowano pokazem filmu Macieja Pieprzycy „Chce się żyć”, po którym odbyła się dyskusja z udziałem publiczności. Oparta na faktach, ale i opowiedziana z poczuciem humoru i dystansem historia niepełnosprawnego Mateusza wzbudziła emocjonalną reakcję widzów, która zaowocowała ożywioną dyskusją. Reżyser starał się zaspokoić ciekawość uczestników projekcji, nie tylko wprowadzając ich w tajniki pracy nad swoim dziełem, ale i dzieląc się cennymi spostrzeżeniami i refleksjami dotyczącymi sytuacji ludzi niepełnosprawnych w Polsce w bezpośrednim odniesieniu do fabuły zaprezentowanego obrazu.

Po tradycyjnym filmowym wstępie, goście przenieśli się do położonego nieopodal hotelu Sheraton, który tego wieczoru zamienił się w centrum polskiej kultury w samym sercu Edynburga. Uroczystą galę rozpoczęto przemową prowadzoną przez głównych organizatorów - dyrektora Festiwalu Mateusza Jarżę oraz Iwonę Nowak. Powitanie wygłosił Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Edynburgu – Dariusz Adler oraz Krystyna Szumelukowa, która opowiedziała zebranym o współpracy z fundacją Wojtek Memorial Trust. Głos zabrał również Andy Mcdougall – dyrektor edynburskiego Art Fair. Kilka słów miał ponownie okazję powiedzieć Maciej Pieprzyca, który swoim spokojem i pogodą ducha bardzo szybko zjednał sobie sympatię publiczności.

Wśród uczestników przyjęcia nie zabrakło wybitych gości. Przedstawiciele brytyjskich i polonijnych mediów, politycy, mecenasi kultury i wiele innych osobistości pojawiło się na gali otwarcia, aby pokazać swoje wsparcie dla tej wyjątkowej kulturalnej inicjatywy. Obecni byli też goście specjalni IV edycji Play Poland – autor plakatu - grafik Tomasz Płonka i malarz Michał Jankowski. Spotkanie trwało do późnego wieczora, a jego uczestnicy mieli okazję wymienić między sobą wiele cennych uwag i pomysłów. Był to niezwykle ważny wieczór nie tylko dla polskiej kinematografii, ale i dla budowania wzajemnego zrozumienia pomiędzy Polakami a Brytyjczykami. Podczas spotkania w Sheratonie można było podziwiać wystawę fotografii absolwentów Łódzkiej Szkoły Filmowej pod kuratelą Prof. Krzysztofa Hejke, przedstawiającą świat widziany oczyma przyszłych reżyserów.

Festiwal zorganizowano już po raz czwarty i w chwili obecnej jest największym świętem polskiej kinematografii poza granicami kraju. Jest on współfinansowany ze środków Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Edynburgu, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Stowarzyszenia Wspólnota Polska, Arts & Business Scotland oraz Uniwersytetu w Ottawie. Sponsorem Festiwalu jest magazyn Pangea Scotland i Meow Photography Studios, w którym odbędzie się część tegorocznych pokazów specjalnych. Dzięki wsparciu partnerów Festiwal Filmowy Play Poland zawita do dziewięciu miast na całym świecie: Glasgow, Londynie, Birmingham, Belfaście, Aberfeldy, Sunderland, Oslo, Ottawie oraz po raz pierwszy do Nowego Jorku.


Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z programem Festiwalu. W najbliższych dniach zapraszamy na następujące wydarzenia:

16.10 - pokaz „Płynących Wieżowców” Tomasza Wasilewskiego w Edynburgu
17.10 - pokaz specjalny Szkoły Wajdy w Glasgow
19.10 - pokaz „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy w Aberfeldy
19.10 - pokaz „Hardkor Disko” Krzysztofa Skoniecznego w Birmingham
21.10 - pokaz specjalny Szkoły Wajdy w Edynburgu
22.10 - pokaz specjalny Krakowskiej Fundacji Filmowej w Edynburgu

Monika Mądrzejewska
  
powered by lechowicz.biz
Copyright © Polish Art Europe ltd.
info@polisharteurope.org
9 Murrayfield Place, EH12 6AA Edinburgh, UK
Company No. SC386003