zamknij

Siódme urodziny Polish Art Europe

10 października w edynburskim Meow Photography Studios zebrał się tłum wielbicieli sztuki i przyjaciół Polish Art Europe. Wspólnie celebrowaliśmy urodziny organizatora Festiwalu Filmowego Play Poland i siedem lat promowania polskiej kultury poza granicami kraju.

 

Wszystkie pomieszczenia w Studio w piątkowy wieczór wypełniła polska sztuka współczesna w najlepszym wydaniu. Wystawa 'Reborn Babies” pod kuratelą Magdaleny Swachy prezentowała prace sześciu młodych artystów śmiało poczynających sobie w przestrzeni sztuk wizualnych i nowych mediów: Marcelo Zamenhoffa, Seweryna Swachy, Anki Leśniak, Artiego Grabowskiego i Diany Ronnberg, a także Michała Jankowskiego, który w tym roku był jednym z gości specjalnych Festiwalu. Utalentowany malarz pojawił się na wernisażu osobiście, co dało publiczności unikatową możliwość porozmawiania z nim o jego twórczości i inspiracjach.

Kolejnym powodem do świętowania była wystawa indywidualna Tomasza Płonki – autora grafiki, którą możecie znaleźć na tegorocznym plakacie Play Poland. Pokazane na niej sitodruki, pełne komiksowych odniesień, przyciągały uwagę zebranych bogatą kolorystyką i mocnymi środkami wyrazu równie mocno co logo Festiwalu, które specjalnie na tę okazję artysta namalował na ścianie Meow Studios. Motyw stał się ulubionym tłem dla pamiątkowych fotografii naszych gości, do których co chwila zapraszano Macieja Pieprzycę, bowiem reżyser prezentowanego dzień wcześniej filmu 'Chce się żyć' również uświetnił wydarzenie swoim przybyciem.

W tak doborowym gronie urodzinowa impreza Polish Art Europe po prostu nie mogła się nie udać. Przy elektronicznych dźwiękach kolektywu Studio4Collective, nasi goście bawili się niemal do północy, świętując z nami szampanem i mnóstwem przygotowanych na tę okazję ciasteczek. Przechadzając się po studiu, mieli okazję poznać naszych gości specjalnych, porozmawiać z nimi o ich twórczości, wrażeniach z Festiwalu i pobytu w Edynburgu. Wielu z nich dzierżyło w dłoniach torby i koszulki, które wygrali w naszej urodzinowej loterii, która odbyła się tego samego wieczoru Każdy otrzymał też bilety na listopadowy Art Fair w Edynburgu.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie i zapraszamy na najbliższe festiwalowe wydarzenia w Edynburgu:

16.10 – pokaz filmu „Płynące Wieżowce” Tomasza Wasilewskiego w Filmhouse Cinema
21.10 – pokaz specjalny Szkoły Wajdy w Screen Academy
22.10 - pokaz specjalny Krakowskiej Fundacji Filmowej w Summerhall
23.10 - „Papusza” Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze w Filmhouse Cinema
25.10 – Rozpoczęcie wystawy „Plakaty do filmów polskich” Polskiej Szkoły Plakatu w Filmhouse Cinema

Planujemy również kolejne konkursy z biletami i festiwalowymi gadżetami na Facebooku:
www.facebook.com/PlayPoland

Monika Mądrzejewska
  
powered by lechowicz.biz
Copyright © Polish Art Europe ltd.
info@polisharteurope.org
9 Murrayfield Place, EH12 6AA Edinburgh, UK
Company No. SC386003