zamknij

Krzysztof Skonieczny gościem londyńskiej edycji Play Poland.


Londyńska edycja Play Poland rozpoczęła się wizytą jednego z najbardziej rozpoznawalnych, niezależnych polskich twórców filmowych - Krzysztofa Skoniecznego. W piątek, 24 października, w Hackney Picturehouse odbyła się projekcja filmu 'Hardkor Disko' połączona z dyskusją z reżyserem, a następnie głębokiOFF Videoclip party, podczas którego można było zobaczyć najbardziej rozpoznawalne teledyski Skoniecznego. Kim jest kolejny gość specjalny tegorocznej edycji?

 


Skonieczny od lat prężnie działa w niezależnym środowisku filmowym. Jak na 31-latka, jego doświadczenie przedstawia się imponująco: jest aktorem i reżyserem zarówno filmowym, jak i teatralnym, scenarzystą, twórcą teledysków i performerem. Z wyróżnieniem ukończył Wydział Aktorski Akademii Teatralnej w Warszawie, jest pomysłodawcą i założycielem konglomeratu artystycznego Głęboki OFF. Robione przez niego klipy, m.in. do utworów Krzyżówka dnia Brodki, Nie ma cwaniaka nad Warszawiaka Projektu Warszawiak, Nomada Katarzyny Nosowskiej, czy Dziewczyny Dr Misio zawsze wzbudzały ogromne zainteresowanie odbiorców, jako doskonałe przykłady interdyscyplinarnego podejścia do sztuki. Każdym klipem Skonieczny udowadniał, że komercyjna działalność filmowa nie musi oznaczać artystycznej nijakości, ale przeciwnie – pozwala wyjść poza konwencję i odkryć nowe możliwości tradycyjnego medium.


Trzy Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (najlepszy debiut aktorski, reżyserski oraz najlepsze zdjęcia) dowodzą, że polskie kino potrzebowało takiego powiewu świeżości. Obraz na miarę Hardkor Disko nie mógłby powstać w środowisku zawodowych filmowców, bez doświadczenia w działalności niezależnej, związanej z muzyką, która jest tu integralną częścią składową filmu. Właśnie sceny brawurowo wyreżyserowane na teledysk pozwalają oddać hedonistyczny trans i zawieszenie między realnością a iluzją – doświadczenia głównych bohaterów, będące tematem obrazu.


Sukces Hardkor Disko jest aktualnym i wyrazistym przykładem szerszego zjawiska naporu niezależnych, niekoniecznie młodych wilków na polski filmowy parnas. Dwa lata temu objawieniem sezonu była Dziewczyna z szafy – pełnometrażowy debiut reżyserski Bodo Koxa, znanego przecież działacza kina offowego. Podobnie, coraz większym zainteresowaniem szerszej widowni cieszy się twórczość braci Matwiejczyków, którzy formalnie wciąż nie wyszli z kręgu niezależnego. Wszystko wskazuje na to, że zarówno publiczność, jak i krytycy doceniają coraz silniej działalność twórców spoza głównego nurtu, ich oryginalną optykę, kreatywność i niestandardowe rozwiązania (by powrócić do fragmentów filmu w konwencji teledysku). Z drugiej strony – twórcy offowi mają w sobie coraz więcej pozytywnego zuchwalstwa, by zupełnie bez kompleksów (oraz dotacji z państwowych instytucji…) stawać w szranki z profesjonalnymi, doświadczonymi filmowcami.

W ramach tegorocznej edycji Play Poland, Krzysztof Skonieczny pojawił się nie tylko podczas projekcji jego filmu, ale również w filmie krótkometrażowym "Psubrat" w reżyserii Marii Zbąskiej, prezentowanym podczas pokazów specjalnych Szkoły Wajdy. Więcej polskich filmów krótkometrażowych będzie można zobaczyć już w tym tygodniu w Londynie, Glasgow, Edynburgu i Belfaście:
29.10-Londyn – pokaz specjalny „All you need to know about Polish shorts” w Hackney Attic
29.10-Edynburg – pokaz specjalny „Short Waves” w Summerhall
31.10-Glasgow – pokaz specjalny „Short Waves” w Klubie Sikorskiego
3.11-Belfast – pokaz specjalny Katowickiej Filmówki i Uniwersytetu Śląskiego w Ulster Hall

Malwina Mus
  
powered by lechowicz.biz
Copyright © Polish Art Europe ltd.
info@polisharteurope.org
9 Murrayfield Place, EH12 6AA Edinburgh, UK
Company No. SC386003