zamknij

Polska animacja

 Polska animacja jest często prezentowana podczas pokazów Festiwalu Filmowego Play Poland. Nic zresztą dziwnego – ta gałąź sztuki filmowej ma w Polsce długoletnią tradycję, którą z dumą kultywują najlepsze szkoły i studia filmowe.

 

Polska animacja ma długą historię, której początki sięgają aż 1910 r. Jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym Władysław Starewicz stworzył pierwszy na świecie film lalkowy pt. „Piękna Lukanida”, czym zyskał międzynarodowe uznanie. Po nim przyszli kolejni – Feliks Kuczkowski, a po wojnie także Maciej Sieński. Spektakularne sukcesy polskiej animacji przypadły na lata 60. To wtedy w Łodzi powstał Se-ma-for (Studio Małych Form Filmowych), zaś w Bielsku-Białej Studio Filmów Rysunkowych, które ubogaciły dzieciństwo kolejnych pokoleń Polaków, realizując kreskówki takie jak „Miś Kolargol”, „Zaczarowany Ołówek”, „Miś Uszatek”, „Kot Filemon”, „Bolek i Lolek”, „Reksio” oraz „Porwanie Baltazara Gąbki”. W Polsce powstawały również animacje dla dorosłych, których twórcy, za pomocą bardzo wdzięcznego do tych celów medium, przemycali treści zakazane przez PRLowską cenzurę. Współcześnie używanie języka ezopowego nie jest już koniecznością, a mimo to animacja polska przeżywa swój renesans.


Dobra passa rozpoczęła się w 2002 r., kiedy to „Katedra” – animacja Tomasza Bagińskiego do opowiadania Jacka Dukaja, zdobyła nominację do Oskara. Sukces rodzimego twórcy zachęcił wielu rodaków do zainteresowania się niszową do tej pory w Polsce dziedziną sztuki. Sześć lat później zrealizowany w studiu Se-ma-for „Piotruś i Wilk” Suzie Templeton zdobył Oskara jako najlepszy krótkometrażowy film animowany. Od tego czasu animacja w Polsce staje się coraz popularniejsza – zarówno wśród twórców, jak i publiczności. „Katedra” wyświetlana była w multipleksach, a poszczególni twórcy animacji, jak na przykład Janek Koza czy Norman Leto, zdobyli rzeszę wiernych fanów. W 2011 r. do kin wszedł pierwszy od długiego czasu w Polsce animowany film pełnometrażowy pt. „Jeż Jerzy”, wciąż przybywa festiwali i przeglądów, na których prezentowane są najlepsze polskie, ale też światowe filmy tego gatunku. Taką funkcję pełni organizowany w Krakowie od ponad dwudziestu lat Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima, czy istniejący od niedawna Stop Trik International Film Festival. Kompleksowy przegląd tego, co dzieje się w polskiej animacji daje także Play Poland Film Festival.


W ramach Pokazów Specjalnych PPFF prezentowane są starannie wyselekcjonowane, najciekawsze propozycje polskich szkół i wytwórni filmowych. Wśród nich znajdują się instytucje z ogromnymi tradycjami, jak wspomniany Se-ma-for, ale także przedsięwzięcia całkiem młode, np. Short Waves Festival, O!PLA Across the Broders czy Studio Munka. Proponowane przez nich filmy ogniskują wszystko to, co w polskiej animacji się aktualnie wydarza. Zapraszamy do oglądania!


Selekcję najciekawszych polskich animacji będzie można zobaczyć już wkrótce w ramach pokazów Festiwalu Filmowego Play Poland:
5.11-Edynburg (Meow Photography Studios) – O!PLA Across the borders & Munk Studio „Pierwszy Dokument”
7.11-Glasgow (Klub Sikorskiego) – O!PLA Aross the borders & SE-MA-FOR
12.11-Edynburg (Meow Photography Studios) - T-Mobile Nowe Horyzonty & New Europe Film Sales
14.11-Glasgow (Klub Sikorskiego) - T-Mobile Nowe Horyzonty & New Europe Film Sales
28.11-Glasgow (Klub Sikorskiego) – Łódzka Szkoła Filmowa

  
powered by lechowicz.biz
Copyright © Polish Art Europe ltd.
info@polisharteurope.org
9 Murrayfield Place, EH12 6AA Edinburgh, UK
Company No. SC386003