zamknij

Janusz Gajos - znany aktor kilka dni temu obchodził 76 urodziny.

Do szkoły teatralnej zdawał czterokrotnie, pracując w Teatrze Lalek w Będzinie pod okiem słynnego reżysera Jana Dormana. Państwową Wyższą Szkołę Filmową Telewizyjną i Teatralną w Łodzi ukończył w roku 1965 jako jeden z najlepszych studentów.
 
Do szkoły teatralnej zdawał czterokrotnie, pracując w Teatrze Lalek w Będzinie pod okiem słynnego reżysera Jana Dormana. Państwową Wyższą Szkołę Filmową Telewizyjną i Teatralną w Łodzi ukończył w roku 1965 jako jeden z najlepszych studentów.Zadebiutował jeszcze w szkole rolą Pietrka w filmie dla dzieci Panienka z okienka Marii Kaniewskiej (1964). Zaraz potem otrzymał od Konrada Nałęckiego propozycję zagrania głównej roli w serialu Czterej pancerni i pies, który miał się okazać dla aktora zarówno szansą, jak i przekleństwem. Bohaterski dowódca walczącej z hitlerowskim najeźdźcą - u boku braterskiej Armii Radzieckiej - załogi czołgu "Rudy" 102, stał się prawdziwym idolem młodszej widowni. Spotkania z "żołnierzami" z "Rudego" organizowano na stadionach, w szkołach i domach kultury. Niewyobrażalna popularność serialu, wielokrotnie emitowanego w telewizji, powodowała zacieranie się granicy fikcji filmowej i historycznej prawdy, a Januszowi Gajosowi przynosiła coraz ściślejszą identyfikację z postacią i zawodowy niebyt. Był w tym czasie aktorem Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, ale ról z tego okresu nie wymieniano w recenzjach. Poza kilkoma epizodami, w filmie też wtedy nie grywał. "Bałem się, że to koniec. Zawodowa śmierć. A ja bardzo chciałem grać, bardzo chciałem być aktorem" – wspominał (...).

Na całe szczęście obawy aktora okazały się płonne. W chwili obecnej Gajos jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli polskiej kinematografii, od lat grając ciekawe I zróżnicowane postaci. Podczas 40. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni został uhonorowany nagrodą dla Najlepszego Aktora za rolę prokuratora w filmie 'Ciało' Małgorzaty Szumowskiej.

Film będzie można zobaczyć podczas PPFF:

Edynburg – 27.10, 6:10pm, Filmhouse; £9 full / £7,20conc.
Londyn – 20.11, 7:00pm; Hackney Picturehouse; £11,60full / £10,60conc.
culture.pl
  
powered by lechowicz.biz
Copyright © Polish Art Europe ltd.
info@polisharteurope.org
9 Murrayfield Place, EH12 6AA Edinburgh, UK
Company No. SC386003