EN PL
zamknij

Pięć nagród UNICA dla polskich krótkich metraży

„Źle nam z oczu patrzy” Arka Biedrzyckiego i „Nóż w wozie” Vity Marii Drygas zdobyły aż pięć nagród UNICA. Film Biedrzyckiego otrzymał złoto w konkursie studenckim oraz nagrody specjalne – dla Najlepszego Filmu i Nagrodę Jury. „Nóż w wozie” wyróżniono brązem w konkursie studenckim i nagrodą za Najlepsze Zdjęcia.
 
UNICA (Union Internationale du Cinéma )to międzynarodowa organizacja non-profit z siedzibą w Szwajcarii zrzeszająca instytucje niekomercyjne zajmujące się produkcją filmów. Za główny cel UNICA stawia sobie promocję międzynarodowej współpracy na polu kultury, sztuki, nauki i edukacji. Raz w roku UNICA organizuje międzynarodowy konkurs filmowy dla filmów studenckich i amatorskich.

Tegoroczna edycja konkursu odbyła się w Sankt Petersburgu w dniach od 5 do 12 września i okazała się bardzo udana dla polskich produkcji, które zdobyły aż pięć nagród. Krótka fabuła „Źle nam z oczu patrzy” w reżyserii Arka Biedrzyckiego otrzymała Złotą Nagrodę Unica w konkursie studenckim oraz dwie nagrody specjalne – dla Najlepszego Filmu oraz Nagrodę Jury. Dokument Vity Marii Drygas „Nóż w wozie” zdobył Brązową Nagrodę Unica w konkursie studenckim i nagrodę specjalną za Najlepsze Zdjęcia. Filmy nagrodziło międzynarodowe jury w składzie: Bernhard Lindner, Sándor Buglya, Tarmo Hotanen, Paweł Łęski, Wolfgang Allin, Danielle Vioux oraz Peter Pleshanov. Warto dodać, że oba nagrodzone tytuły to filmy studenckie z Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

Bohaterowie „Źle nam z oczu patrzy”, On i Ona znaleźli się w mieszkaniu - pułapce. On się ukrywa przed konsekwencjami zbrodni, której się dopuścił. Ona jest niewinna. Towarzyszy mu, chociaż w każdej chwili może odejść. Ze świata zewnętrznego docierają do nich sygnały zwiastujące nieuchronną tragedię. Akcja tego kameralnego dramatu rozgrywającego się w ciągu jednej doby, zainspirowana została wydarzeniami z Sanoka, które miały miejsce w styczniu ubiegłego roku.„Nóż w wozie” to dokumentalna impresja ukazująca życie prowincjonalnego cyrku „Arizona”. Oglądamy codzienność – czasami groteskową, czasami smutną – sześcioosobowej trupy, której koronnym numerem są rzuty nożami. I choć lata świetności przeminęły, a program nie jest najwyższej próby, magia cyrku wciąż się tli, wywołując wypieki na twarzach małych widzów.


Do obejrzenia filmów zapraszamy w ramach pokazu Katowickiej Szkoły Filmowej:

Edynburg – 29.10; 6:00pm; Screen Academy; FREE
Glasgow – 30.10; 7:00pm; Sikorski Polish Club; FREE
Belfast – 7.11; 3:00pm, Ulster Museum; £2
polishshorts.pl
powered by The Blob Studio
Copyright © The Blob Studio ltd.
contact@weeblob.blog
6 Quarry Cottages, EH15 3HJ, Edinburgh, UK
Company No. SC674387