EN PL
zamknij

Polscy reżyserzy nagrodzeni na festiwalu w Locarno

Andrzej Żuławski otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera 68. Festiwalu Filmowego w Locarno. Festiwalowe nagrody otrzymali także Wojciech Staroń za dokument "Bracia" oraz Karolina Bielawska za "Mów mi Marianna".
 
Główną nagrodę festiwalu w Locarno - Złotego Lamparta otrzymała komedia romantyczna koreańskiego twórcy Honga Sang-soo "Right Now, Wrong Then". Nagrodę za najlepszą reżyserię otrzymał Andrzej Żuławski, który po latach milczenia wrócił do kina ekranizacją"Kosmosu" Witolda Gombrowicza, powieści wydanej po raz pierwszy w 1965 roku, a opowiadającym o bezskutecznym poszukiwaniu sensu świata. Żuławski przeniósł jej akcję z dwudziestolecia międzywojennego do współczesności .

Film Żuławskiego, zrealizowany po piętnastoletniej przerwie, jest koprodukcją francusko-portugalską. Wystąpili w niej aktorzy z Francji, Portugalii oraz Szwajcarii, w tym m.in. Jean Francois Balmer, Sabine Azema, Victoria Guerra, a także Ricardo Pereira i Antonio Simao.Nagroda dla Żuławskiego jako dla najlepszego reżysera to "najlepszy sposób, by zachęcić tego wyrafinowanego autora, żeby nie zwlekał zbyt długo z powrotem za kamerę" - głosi komunikat na festiwalowej stronie internetowej, w którym "Kosmos" nazwany jest "thrillerem egzystencjalnym". Film komplementują też branżowe media, podkreślające sensualność obrazu Żuławskiego, jego poczucie humoru i warsztatową biegłość.

Podczas 68. Festiwalu Filmowego w Locarno prestiżową nagrodę zdobył też Wojciech Staroń. Jego "Bracia" zwyciężyli w renomowanej sekcji "Tydzień krytyki filmowej". Dokument Staronia opowiada o dwóch braciach, którzy w wieku ponad 70 lat decydują się na powrót z Kazachstanu do Polski, by tu układać sobie życie na nowo. Skazani na siebie, podobni i zupełnie różni bywają dla siebie oparciem i obciążeniem. Kamera Wojciecha Staronia, wybitnego operatora i dokumentalisty, towarzyszyła im przez kilkanaście lat, portretując ich codzienne zmagania.Dokument "Mów mi Marianna" Karoliny Bielawskiej otrzymał z kolei nagrodę Premio Zonta Club Locarno przyznawaną za film promujący sprawiedliwość i etykę społeczną. To opowieść o transseksualnej Mariannie, która podejmuje walkę o własną tożsamość, jednocześnie skazując się na samotność i odrzucenie. Piękny dokument Bielawskiej był jednym z największych zwycięzców 55. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.


Film 'Mów mi Marianna' zostanie pokazany podczas PPFF:

Glasgow – 22.10; 6:30pm;Grosvenor Cinema; £9,70full/ £7conc.
Belfast – 03.11; 6:00pm; Strand Cinema; £5,50full/£4,50conc.
Aberdeen – 11.11; 8:45pm; Belmont Filmhouse; £9,50 full/ £7conc.
Edynburg – 12.11, 6:15pm; Filmhouse; £9full/ £7,20conc.
Londyn – 26.11; 9:00pm; Clapham Picturehouse; £11,60full/ £10,60conc.
PAP, Gazeta Wyborcza via culture.pl
powered by The Blob Studio
Copyright © The Blob Studio ltd.
contact@weeblob.blog
6 Quarry Cottages, EH15 3HJ, Edinburgh, UK
Company No. SC674387