zamknij

'Ziarno Prawdy': trzy pytania do Roberta Więckiewicza

ROBERT WIĘCKIEWICZ (Teodor Szacki)

Aktor teatralny i filmowy, urodzony w 1967. Absolwent PWST we Wrocławiu. Uznawany za jednego z najlepszych polskich aktorów swojego pokolenia. Między innymi dwukrotny laureat nagrody za najlepszą rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i czterokrotny Polskiej Nagrody Filmowej „Orzeł”. Został też wielokrotnie uhonorowany przez publiczność i krytykę za granicą. W filmie Borysa Lankosza 'Ziarno Prawdy' gra niezłomnego prokuratora Szackiego. Jak aktor wspomina pracę na planie?

 
Jak pracowało Ci się na planie z Borysem Lankoszem i Łukaszem Bielanem – operatorem filmu?

Robert Więckiewicz:
Jednym z istotnych argumentów przemawiających za przyjęciem roli Szackiego była możliwość współpracy z Borysem Lankoszem i Łukaszem Bielanem. To moje pierwsze spotkanie zawodowe z tymi twórcami. Mimo to bardzo szybko znaleźliśmy wspólny język i wspólną wizję mojego bohatera. Widziałem poprzedni film Borysa Lankosza, który zrobił na mnie duże wrażenie i bardzo chciałem spotkać się z nim w pracy. O Łukaszu Bielanie słyszałem wiele dobrego i ciekaw byłem jego amerykańskich doświadczeń. Borys na planie jest bardzo delikatny, powiedziałbym sensualny, a jednocześnie precyzyjny i konkretny. Poza tym zostawia przestrzeń dla aktorów, co ja akurat lubię. Jego zaangażowanie wpływa motywująco na całą ekipę. Łukasz jest jak maszyna, która – ma się wrażenie – nigdy się nie zatrzyma. Bezustannie w ruchu, z nowymi pomysłami w każdej sekundzie. Fascynujące było obserwować ich współpracę i to, jak wzajemnie się uzupełniają.Co osobiście sądzisz o Teodorze Szackim? Jakie jego cechy lubisz, a jakich kompletnie nie akceptujesz?

Szacki jest tak interesujący, ponieważ jest kontrowersyjny. Jedni za nim przepadają, innych irytuje i drażni. Lubię jego zblazowanie i impertynencję. Zazdroszczę skuteczności i bezkompromisowości. Podziwiam inteligencję i pewność siebie. Może tylko czasami mógłby być trochę bardziej sympatyczny, szczególnie dla zwierząt.

Jakie były największe wyzwania w trakcie pracy na planie? W filmie pojawiają się m.in. brutalne sceny z udziałem psów atakujących Szackiego, jak wyglądały one „od kuchni”?

Te sceny rzeczywiście były emocjonujące i dosyć niebezpieczne. Na szczęście dla mnie w sekwencjach szarpaniny Szackiego z bardzo skądinąd sympatycznymi, ale i potwornie silnymi psami grającymi krwiożercze bestie zastępował mnie kaskader.Pokazy 'Ziarna Prawdy' podczas Play Poland Film Festival:
Edynburg – 15.10; 5:45pm; Filmhouse; £9full / £7,20conc. - pokaz filmu, a następnie spotkanie z reżyserem Borysem Lankoszem
Glasgow – 12.11; 6:30pm; Grosvenor Cinema; £9,70full / £7conc.
Aberdeen – 25.11; 8:40pm; Belmont Filmhouse; £9,50full/ £7conc.
Londyn – 28.11; 6:30pm; Clapham Picturehouse; £12,60full/ £11,60conc.


 
materiały prasowe filmu 'Ziarno Prawdy'
  
powered by lechowicz.biz
Copyright © Polish Art Europe ltd.
info@polisharteurope.org
9 Murrayfield Place, EH12 6AA Edinburgh, UK
Company No. SC386003