EN PL
zamknij

Play Poland Film Festival powraca!

Po kilkuletniej przerwie popularny i zasłużony dla promocji kultury polskiej w UK festiwal ponownie zagości na mapie wydarzeń kulturalnych. Choć nie było nas tylko przez chwilkę, to przez ten pozornie krótki czas wiele się zmieniło… Świat bezpiecznych i pewnych wartości zatrząsł się w posadach, przetoczył się niejeden huragan polityczny i światopoglądowy, wielu z nas musiało na nowo określić swoją funkcję i postawę we wzburzonej i rozedrganej tkance społeczeństwa. W tym trudnym momencie – dramatycznych zmian, trudnych decyzji i wielkiej niepewności  - postanowiliśmy do Was powrócić i oddać głos twórców filmowym, którzy podjęli wyzwanie uchwycenia okiem obiektywu fragmentów świata, który znalazł się na ostrym zakręcie… I właśnie z tych obrazów i historii ulepiona będzie materia Festiwalu Play Poland.
 
PPFF zaprezentuje międzynarodowej publiczności polski punkt widzenia na współczesne problemy, akcentując zarówno to, co uniwersalne jak i specyficznie polski punkt widzenia. O sile i popularności Festiwalu zawsze stanowiła z jednej strony bogaty i wysokojakościowy program projekcji, a z drugiej –  obecność i czynny udział gwiazd. Nie inaczej będzie tym razem – obrazu współczesnego polskiego kina dopełnią wydarzenia towarzyszące – wywiady z twórcami, panele, wystawy. Wobec (po)pandemicznej rzeczywistości, festiwal w tym roku przybiera formę zdalną (z opcją przywrócenia formy tradycyjnej, zależnie od bieżącej sytuacji) i stanowić będzie swoistą formę kinoterapii dla widzów, cierpiących na niedobór wrażeń filmowych. To skondensowany zastrzyk dobrej filmowej energii, bardzo pożądanej dla zdrowia duchowego i intelektualnego współczesnego kinomana.

Formuła Festiwalu została poszerzona o część konkursową, podzieloną na kategorię fabularną i dokumentalną. Obie te kategorie należy traktować umownie, bo mamy nadzieję, że autorzy nadesłanych filmów pokuszą się o przekraczanie granic gatunkowych. Zależy nam zresztą nie tylko na odkrywaniu granic formalnych, ale i tych, które w ostatnim czasie ujawniły się na świecie – szukamy obrazów, które mierzą się z ograniczeniami, pęknięciami i podziałami unaocznionymi przez burzliwe wydarzenia ostatnich miesięcy/lat. Jednocześnie chcemy zaprezentować nowe obszary, które uległy otwarciu i stanowią grunt pod rozwiązania ważnych kwestii. Szukamy inspirujących historii, które zasygnalizują problem, zadrażnią, zaskoczą swoją formą i wymową i wreszcie wskażą potencjalne kierunki/rozwiązania, zafrapują i zainspirują, nie pozostawią widza obojętnym. Więcej informacji będzie dostępnych wkrótce.
 
Tomasz Sztajer
powered by The Blob Studio
Copyright © The Blob Studio ltd.
contact@weeblob.blog
6 Quarry Cottages, EH15 3HJ, Edinburgh, UK
Company No. SC674387