EN PL
zamknij

Lokatorka wkrótce w kinach. Film inspirowany sprawą Jolanty Brzeskiej

Zaprezentowano pierwsze kadry z filmu „Lokatorka” w reżyserii Michała Otłowskiego, który już wkrótce trafi na ekrany polskich kin. Współfinansowany przez PISF obraz jest inspirowany sprawą Jolanty Brzeskiej, warszawskiej aktywistki walczącej z mafią reprywatyzacyjną, od której tragicznej śmierci mija właśnie 10 lat.
Film Michała Otłowskiego odsłania kulisy funkcjonowania i metody działania mafii reprywatyzacyjnej. Opowiada o „czyścicielach kamienic”, bezwzględnym układzie polityki, przestępczości i biznesu oraz tych, którzy próbując przeciwstawić się tym mechanizmom musieli ponieść najwyższą cenę. „Lokatorka” to film o zmowie milczenia, przez którą 50 tysięcy osób straciło dach nad głową.
 

Inspiracją dla scenarzystów tego dramatu sensacyjnego stała się niewyjaśniona sprawa tragicznej śmierci Jolanty Brzeskiej. Działaczka Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów nie zgadzała się na radykalne podwyżki czynszów, nachodzenie lokatorów w domach, uciążliwe remonty nieruchomości, czy eksmisje. Dekadę temu wyszła z domu i nie wróciła. Kilka dni po zgłoszeniu jej zaginięcia w Lesie Kabackim znaleziono zwęglone ciało kobiety. Sprawców zabójstwa wciąż nie odnaleziono.

 

Fabuła filmu

Spokój mieszkańców kamienicy na warszawskim Mokotowie burzy pojawienie się rzekomego, prawnego właściciela budynku. Stosując bezwzględne metody, mężczyzna zaczyna zmuszać kolejne rodziny do wyprowadzki. Najbardziej zdeterminowana w walce o prawo do swego mieszkania jest Janina Markowska (Sławomira Łozińska). Kobieta nie zamierza opuścić domu, w którym jej rodzina mieszka od ponad 70 lat.  

Kiedy jednak obiekt pustoszeje, a Janina znika w tajemniczych okolicznościach, policja rozpoczyna dochodzenie. Prowadzi je stojąca na czele specgrupy oficer – Anna Szerucka (Irena Melcer). Kolejne poszlaki naprowadzają funkcjonariuszkę na trop intrygi, w którą zamieszani są politycy, agenci dawnych służb oraz wysoko postawieni członkowie palestry. Rozpoczyna się nierówna walka z układem, której stawką jest życie oraz prawa wyrzucanych na bruk mieszkańców.


Twórcy i obsada filmu

Reżyserem filmu jest Michał Otłowski, a autorami scenariusza Jacek Matecki i Tomasz Klimala. Producentami Mikołaj Pokromski, Jarosław Talacha / Pokromski Studio, a koproducentem Telewizja Polska.

W obsadzie filmu znaleźli się m.in. Irena Melcer, Leszek Lichota, Jan Frycz, Sławomira Łozińska, Piotr Głowacki, Kamil Nożyński i Andrzej Grabowski.

https://pisf.pl/aktualnosci/lokatorka-wkrotce-w-kinach-film-inspirowany-sprawa-jolanty-brzeskiej/
powered by The Blob Studio
Copyright © The Blob Studio ltd.
contact@weeblob.blog
6 Quarry Cottages, EH15 3HJ, Edinburgh, UK
Company No. SC674387