EN PL
zamknij

Piotr Domalewski laureatem Paszportu Polityki

Tegorocznym laureatem Paszportu Polityki w kategorii „Film” został reżyser Piotr Domalewski.

Jury konkursu Paszporty Polityki doceniło Piotra Domalewskiego „za konsekwencję w egzorcyzmowaniu polskich kompleksów, odwagę mierzenia się z problemami podzielonych rodzin i wsłuchiwanie się w głos Polaków na emigracji”. Nominowani w tym roku byli również Maciej Cuske oraz Jan Holoubek, a dyrektor festiwalu Millennium Docs Against Gravity, Artur Liebhart otrzymał Nagrodę Specjalną „Kultura Zdalna”.

 

O laureacie

Piotr Domalewski ukończył Wydział Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Warszawie – Filii w Białymstoku, Wydział Aktorski PWST w Krakowie oraz reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Zaczynał jako aktor Teatru Wybrzeże, grając m.in. w spektaklach Anny Augustynowicz. Występował również na deskach Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu oraz w warszawskim Teatrze Roma. Zdobył Nagrodę im. Jana Świderskiego za rolę Syna w przedstawieniu „Pieszo” w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku w XVI Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej oraz wyróżnienie na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Pełnometrażowy debiut reżyserski Domalewskiego „Cicha noc” z 2017 roku był wielokrotnie nagradzany w kraju i zagranicą. Zdobył m.in. Złote Lwy na festiwalu w Gdyni oraz 10 Orłów.

Drugi pełnometrażowy film w dorobku reżysera – „Jak najdalej stąd” swoją światową premierę miał na 68. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian. Na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni obraz wyróżniono m.in. nagrodą za najlepszy scenariusz dla Piotra Domalewskiego. Obraz otrzymał również Nagrodę Specjalną Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Festiwalu w Chicago oraz Nagrodę Publiczności 30. Festiwalu Filmowego w niemieckim Cottbus.

Obydwa filmy otrzymały dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

https://pisf.pl/aktualnosci/piotr-domalewski-laureatem-paszportu-polityki/
powered by The Blob Studio
Copyright © The Blob Studio ltd.
contact@weeblob.blog
6 Quarry Cottages, EH15 3HJ, Edinburgh, UK
Company No. SC674387