zamknij

Lęk wysokości

 
Reżyser : Bartosz Konopka
Scenariusz : Piotr Borkowski, Bartosz Konopka
Aktorzy : Krzysztof Stroiński (Wojciech Janicki), Marcin Dorociński Marcin Dorociński Tomek Janicki Dorota Kolak Dorota Kolak Matka Tomka Magdalena Popławska Magdalena Popławska Ewa Janicka Anna Dymna Anna Dymna Doktor Druch Mieczysław Grąbka Mieczysław Grąbka Malik
Rok produkcji : 2011
Czas trwania : 90 min

o filmie

"Lęk wysokości" jest opowieścią o młodym reporterze telewizyjnym, Tomku, który prowadzi bardzo poukładane życie. Pewnego dnia dowiaduje się, że jego ojciec trafił do szpitala psychiatrycznego, a on jest jedyną osobą, która może mu pomóc. Tomek wykorzystuje to jako okazję do sprzedania mieszkania ojca bez jego wiedzy. Wraz z kolejnymi wizytami u ojca, zanurza się w świat szaleństwa i dowiaduje się prawdy o sobie.
 

mówią twórcy

Chcieliśmy, by był to filmowy dramat, wciągający poprzez wyjątkowe okoliczności, w jakich znalazł się główny bohater i uciekający czas, w jakim musi przerobić swoje zycie i znaleźć odpowiedź na dręczący go dylemat - mówią twórcy scenariusza Piotr Borkowski i Bartek Konopka.

Film stawia pytania o schizofreniczną naturę świata podzielonego między przeszłością a teraźniejszością, miłością a manipulacją, szaleństwem a normalnością. Dotyka „lęku wysokości” znanego każdemu z nas – lęku przed sięganiem coraz wyżej, podejmowaniem wyzwań, układaniem życia wg naszych potrzeb. Podejmujemy temat skomplikowanych zależności jakie wytwarzają się między najbliższymi osobami, w tym wypadku między ojcem a synem. Zależności, które mogą ranić i inspirować. Chcielibyśmy, by był to mądry film o życiu w Polsce, o tym jak radzili sobie z nim nasi rodzice, a jak próbujemy w nim znaleźć swoje miejsce my, młode pokolenie - mówi Bartek Konopka

Piotr Borkowski i Bartek Konopka w ten sposób motywują wybór trudnego tematu: Film podejmuje temat choroby psychicznej nie w formie stereotypów, które pojawiają się przeważnie w kinie, poprzez postacie psychopatów albo genialnych wariatów. Nam zalezy na pokazaniu czym tak naprawdę jest opieka nad chorą osoba, jak dziwne stają się powiązania między chorym i opiekunem.
 

realizacja

Film powstał w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka pod opieką artystyczną Agnieszki Holland. Szefem artystycznym Studia, które w 2008 roku zostało powołane przez SFP, PISF, TVP SA, jest reżyser Dariusz Gajewski, laureat Złotych Lwów za film "Warszawa". Zdjęcia do filmu realizowane były od 19 listopada 2009 roku do wiosny 2010 roku w Warszawie, na Śląsku oraz w Tatrach. Film powstał na taśmie 35 mm. Warto dodać, że scenariusz filmu, autorstwa Piotra Borkowskiego i Bartka Konopki, został nagrodzony w zeszłorocznej edycji konkursu Hartley-Merrill.

Chcieliśmy poszukać dwóch sposobów obrazowania tej historii. Sceny współczesne kręcone były z kamery uczestniczacej, podążajacej za aktorami, "poddającej się ich emocjom, mówi o realizacji filmu Bartosz Konopka. Część z przeszłości jest bardziej statyczna, w dobrze skomponowanych obrazach, bardziej wyrafinowana plastycznie. Po to, by uzyskać urok i nostalgię za światem z przeszłości. W ten sposób otrzymaliśmy pewną dychotomię formalną, "schizofrenię" stylów, która pomaga też w oddaniu kontrastu między uporządkowanym Tomkiem a rozproszonym ojcem.
 

obsada

W roli Tomka zobaczymy Marcina Dorocińskiego – jednego z najbardziej utalentowanych aktorów młodego pokolenia: laureata nagrody za drugoplanową rolę męską w filmie "Rewers", zdobywcę nagrody im. Zbyszka Cybulskiego i nagrody aktorskiej na festiwalu „Młodzi i Film" w Koszalinie za rolę w „Pitbullu” w 2005 roku, Specjalnej Nagrody Aktorskiej na FPFF w Gdyni za „Ogród Luizy” w 2007, nominowanego do nagrody Orła 2009 za kreację w „Boisku bezdomnych” Kasi Adamik. Jego filmowym „ojcem” jest Krzysztof Stroiński, artysta o ogromnym dorobku filmowym i teatralnym, związany obecnie z Teatrem Powszechnym w Warszawie, twórca wybitnej kreacji w filmie „Rysa” Michała Rosy, za którą otrzymał Wyróżnienie Honorowe na 33. FPFF w Gdyni w 2008 roku oraz Orła w kategorii Najlepsza Główna Rola Męska w 2009 roku. Partneruje mu Dorota Kolak, wybitna aktorka teatru Wybrzeże, nagrodzona za najlepszą drugoplanową rolę żeńską na 34. FPFF w filmie "Jestem twój".
W rolę żony Tomka wcieli się Magda Popławska, którą widzieliśmy m.in. w filmach "0_1_0" i w "Doskonałym popołudniu".
 

Twórcy

Piotr Borkowski, główny autor scenariusza, pracuje od dawna z Barkiem Konopką. Był scenarzystą nagradzanej w kraju i zagranicą "Trójki do wzięcia", filmu z pierwszej edycji programu "30 minut". Jest absolwentem Instytutu Anglistyki UW. W 2002 roku obronił doktorat na Wydziale Neofilologicznym UW. Od 2003 roku wykłada filmoznawstwo i kulturoznawstwo w Wyższej Szkole Psychologi Społecznej w Warszawie. Był stypendystą Agencji Scenariuszowej, Funduszu im. Andrzeja Munka, uczestnikiem warsztatów scenariuszowych Script Factory i programu ScripTeat, a także słuchaczem w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w programach Pracownia, Pracowania 2005 i EKRAN.

Autorem zdjęć jest Piotr Niemyjski, operator takich filmów jak m. in. "Nie będziesz wiedział", "Oda do radości" (nowela "Warszawa") i serialu "Królowie śródmieścia", a także do filmu dokumentalnego Ewy Stankiewicz i Anny Ferens "Trzech kumpli". Twórczynią scenografii jest Elwira Pluta, tegoroczna laureatka nagrody w Gdyni za scenografię do "Wszystko co kocham" i "Magicznego drzewa", autorka scenografii w filmach: "Torowisko", "Warszawa", "Tulipany", "Cześć Tereska", "Pitbull". Za kostiumy odpowiadała Katarzyna Lewińska, która wcześniej pracowała przy tak znanych filmach jak "33 sceny z życia", "Miasto z morza", "Dom zły", a także w "Boisku bezdomnych", za które otrzymała 33. FPFF w Gdyni. Z Bartkiem Konopka pracowała już w "Trójce do wzięcia".

Montażystą filmu jest Jarek Barzan, wielokrotnie nagradzany montazysta wideoklipów i filmów fabularnych, laureat nagród na festiwalu w Gdyni za filmy "Warszawa" i "Pół serio", montażysta filmów "Pitbull", "Lejdis", "Kameleon", "Ciało", "Inferno", "Mała wielka miłość". Autorem charakteryzacji jest Janusz Kaleja ("Trójka do wzięcia"' "Mniejsze zło", "Dom nad rozlewiskiem", "Rozmowy nocą", "Operacja Dunaj", "Jeszcze nie wieczór").

  
powered by lechowicz.biz
Copyright © Polish Art Europe ltd.
info@polisharteurope.org
9 Murrayfield Place, EH12 6AA Edinburgh, UK
Company No. SC386003