EN PL
zamknij
PRZYPADEK
PRZYPADEK
 
reż. Krzysztof Kieślowski | 1981, premiera 1987 | Dramat | 120’ | Polska
Certyfikat (lub sugerowany certyfikat) - 15, napisy angielskie


 
Obsada: Bogusław Linda (Witek Długosz), Tadeusz Łomnicki (Werner), Zbigniew Zapasiewicz (Adam), Bogusława Pawelec (Czuszka Olkowska), Marzena Trybała (Werka)

Film otwierający Play Poland Film Festival 2016 w Filmhouse w Edynburgu


 
Zrealizowany w 1981 roku a zatrzymany przez cenzurę z powodu stanu wojennego film trafił na polskie ekrany dopiero po sześciu latach – 10 stycznia 1987 roku.

Głównym bohaterem filmu jest Witek (Bogusław Linda). W trakcie piątego roku studiów umiera jego ojciec, którego ostatnie słowa skierowane do syna brzmią: "nic nie musisz!" Witek traci powołanie do zawodu, bierze urlop dziekański i decyduje się na wyjazd do Warszawy. Udaje się w pośpiechu na dworzec Łódź Fabryczna.

Fabuła przedstawia trzy wersje życiorysu bohatera, które zależą od tytułowego przypadku - od tego czy Witkowi uda się wsiąść do pociągu…

W pierwszej wersji – bohater wskakuje do odjeżdżającego pociągu – tutaj poznaje Wernera, starego komunistę, i dzięki niemu zostaje wprowadzony w struktury środowiska partyjnego. W drugiej wersji – pech na dworcu i bójka z sokistą zaprowadzają go przed sąd, gdzie zostaje skazany na roboty publiczne. W trzeciej wersji – nieudana pogoń za pociągiem daje mu okazję do spotkania z koleżanką ze studiów. Witek powraca na studia.
powered by The Blob Studio
Copyright © The Blob Studio ltd.
contact@weeblob.blog
6 Quarry Cottages, EH15 3HJ, Edinburgh, UK
Company No. SC674387