EN PL
zamknij
Studio Miniatur Filmowych

Studio Miniatur Filmowych powstało w 1958 roku w Warszawie. Zalicza się ono do najstarszych i najważniejszych wytwórni filmowych w Polsce. Warto wspomnieć, że było jednym z pięciu studiów animacji istniejących w okresie PRL-u. To tu narodziły się kultowe już ,,wieczorynki”: Piesek w kratkę, Pomysłowy Dobromir, Wędrówki Pyzy i Proszę słonia, jak również filmy artystyczne będące kamieniami milowymi światowego kina takie jak Labirynt Jana Lenicy czy Łagodna Piotra Dumały.
 
Oficjalnie zostało powołane w 1958 roku, jednak jego początki sięgają dwóch lat wstecz, a mianowicie 1956 roku. Wtedy to ze Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej przyjechali do Warszawy dwaj młodzi animatorzy: Mieczysław Poznański oraz Witold Giersz tworząc Grupę Produkcyjną tegoż studia (przekształconą w 1958 roku w samodzielną placówkę, czyli Studio Miniatur Filmowych). Zmiana warty Haliny Bielińskiej i Włodzimierza Haupego, zdobywczyni Złotej Palmy w Cannes, to jeden z pierwszych filmów powstałych u nas. Najciekawszy i najbardziej twórczy wydaje się być właśnie okres po Odwilży.
 
Duch nowoczesności objawił się wówczas w animacjach autorów takich jak Jan Lenica i Walerian Borowczyk. Wtedy też rozwinął się talent wyszkolonego w klasycznej animacji Witolda Giersza. Młodzi reżyserzy odżegnując się od szeroko rozpowszechnionej i ogólnie przyjętej w filmie konwencji disneyowskiej, nawiązywali do najnowszych tendencji w sztuce; w malarstwie, plakacie, grafice, zupełnie nieoczekiwanie odkrywając przy tym dla swoich ruchomych obrazów technikę wycinanki.
 
powered by The Blob Studio
Copyright © The Blob Studio ltd.
contact@weeblob.blog
6 Quarry Cottages, EH15 3HJ, Edinburgh, UK
Company No. SC674387