EN PL
zamknij
SZKOŁA WAJDY | WAJDA STUDIO

W roku 2002, z inicjatywy Andrzeja Wajdy i Wojciecha Marczewskiego, powstała w Warszawie Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy oraz Fundacja Edukacji Filmowej Andrzeja Wajdy. Obaj założyciele zaoferowali unikalne wówczas na skalę europejską programy dla profesjonalistów łączące edukację z produkcją filmową, gdzie doświadczeni twórcy filmowi pracują z uczestnikami nad najlepszą wizją artystyczną ich własnych projektów – od etapu developmentu scenariuszowego, przez dokumentację, zdjęcia, produkcję, postprodukcję aż po prezentację filmu na rynku. W 2011 roku Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy przyjęła nazwę Wajda School. Honorowy patronat nad Szkołą Wajdy sprawuje Europejska Akademia Filmowa.

Głównym celem Szkoły i Studia jest wsparcie autorskich filmów debiutujących twórców. Najciekawsi reżyserzy młodego pokolenia, nie tylko z Polski, ale również z zagranicy, rozwijali i produkowali tu swoje projekty. Powstało ponad 70 filmów dokumentalnych i fabularnych, ponad 200 etiud pokazywanych i nagradzanych na największych festiwalach, w tym m.in.: na Berlinale, w San Sebastian, Karlowych Warach, Hot-Docs, IDFA i DOK Leipzig. Wajda Studio ma m.in. na koncie nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej za dokument „Paparazzi”. Studio jest również koproducentem filmu „Chrzest” Marcina Wrony (wg scenariusza Grzegorza Jankowskiego, Grażyny Treli i Dariusza Glazera). W 2012 w kinach w Polsce pojawi się najnowsza fabuła Studia – irlandzko-polska koprodukcja w reżyserii Nory McGettigan „Sanctuary”.

Andrzej Wajda

Wajda Studio

Kolejnym milowym krokiem w rozwoju Szkoły było powstanie Wajda Studio. Powołane w 2011 roku przez Andrzeja Wajdę i Wojciecha Marczewskiego studio produkcyjne, podobnie zresztą jak Wajda School, stawia na otwartą współpracę międzynarodową oraz koprodukcje.

Dorobek Studia to ponad 100 wyprodukowanych filmów dokumentalnych i fabularnych, ponad 250 etiud, dziesiątki pokazów i nagród na największych festiwalach filmowych, takich jak Berlinale, MFF w San Sebastian, MFF w Karlowych Warach, Hot Docs, IDFA czy też DOK Leipzig, a także na polskich festiwalach w Krakowie, Gdyni, Warszawie, Koszalinie.

Filmy tutaj realizowane otrzymywały zarówno statuetkę, jak i nominacje do Europejskiej Nagrody Filmowej, a nawet do Oscara®. Studio zostało dwukrotnie nagrodzone jako Najlepszy Producent Dokumentów i Krótkich Metraży na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Otrzymało również nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za organizację programu EKRAN+ w kategorii Program Kształcenia Profesjonalnego.

Kursy Szkoly Wajdy

EKRAN+ – międzynarodowy program dla profesjonalistów filmowych
STUDIO PRÓB – kurs fabularny
DOK PRO – kurs dokumentalny
SCRIPT – kurs scenariuszowy
DEVELOPMENT KREATYWNY – kurs dla producentów
ONLINE KAMERA – internetowy kurs dla początkujących
REŻYSERIA RADIOWA – kurs przygotowujący do realizacji słuchowisk radiowych
AKADEMIA ŚWIATŁA – kurs dla oświetlaczy
PRZEDSZKOLE FILMOWE – kurs dla licealistów i studentów pierwszych lat studiów

powered by The Blob Studio
Copyright © The Blob Studio ltd.
contact@weeblob.blog
6 Quarry Cottages, EH15 3HJ, Edinburgh, UK
Company No. SC674387