zamknij
Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego (Katowice)
AMERYKA

reż. Aleksandra Terpińska | 2015 | 30’Dawno temu w Ameryce... Dwie nastolatki - Anka i Dżastina - zabawiają się marzeniami o lepszym życiu. Nierozłączne przyjaciółki, znudzone codziennością, postanawiają przejechać się autostopem. Z początku niewinnie zapowiadająca się przygoda zamienia się w emocjonalną grę, w której prawda przenika się z fikcją, a rozwój kolejnych wydarzeń bezpowrotnie zmienia wzajemne relacje bohaterek i ich spojrzenie na dotychczasowy świat.

GDYBYM TYLKO BYŁ PAJĄKIEM

reż. Katarzyna Warzecha, Alex Casianov, Martyna Majewska | 2015 | 18’W arkadyjskiej scenerii, ukryta między wapiennymi skałami, leży wiejska szkoła - najmniejsza w Unii Europejskiej, licząca zaledwie pięcioro dzieci. Uczniowie twardo stąpają po ziemi przykrawając marzenia do otaczającej rzeczywistości. Młodzi, a już jakby dorośli. Tylko pięcioletni Krystian co rusz daje się porywać naiwnej wyobraźni i fruwa w obłokach na pajęczej nici. Czy jednak w tym świecie znajdzie się miejsce dla wrażliwego superperbohatera? W maleńkiej, uczniowskiej społeczności jak na dłoni widać zjawiska, które łatwo przegapić w edukacyjnych molochach.

„Gdybym tylko był pająkiem“ to film o normie, która nie akceptuje odmienności i o odmienności, która nie pozwala się przykroić do normy.

MULTIFRENIA

reż. Martyna Majewska | 2014 | 25'“Multifrenia” to krótka fabuła powstała na podstawie powieści "W poszukiwaniu straconego czasu" Marcela Prousta. Jest to opowieść o zepsutym arystokracie Marcelu, który zakochuje się w sprzedawczyni mandarynek. Pod względem formalnym młodzi filmowcy bawią się konwencjami, posługują się kiczem i mieszają stylistyki. Motywami przewodnimi historii są: owoc mandarynki i tajemnicza, biała krowa.

Tytułowa multifrenia to niedawno odkryty przez psychologów dziwny stan świadomości: zwielokrotnienia, przesycenia, nadmiaru możliwości.

CHWILA

reż. Piotr Domalewski | 2015 | 15’Nad ekskluzywnym osiedlem identycznych domów zapada zmrok. Marcin postanawia zaprosić na kolację sąsiada z rodziną. Kiedy jednak staje pod jego drzwiami, zauważa coś, co nie da mu spokoju przez resztę wieczoru.
 
TO, CZEGO CHCĘ

reż. Damian Kocur | 2015 | 30’Współczesny Śląsk, dwójka bohaterów. Ariel - 25-latek, którego całe życie to ukochana drużyna piłkarska i pies. Dla Karoliny - dwudziestoletniej, samotnie wychowującej matki rocznego dziecka - kariera cheerleaderki w jednym ze śląskich klubów piłkarskich jest iluzoryczną szansą na lepsze życie. Spotkanie dwójki jest zderzeniem dwóch pozornie różnych pragnień, których źródłem w obydwu przypadkach jest samotność.

 

  
powered by lechowicz.biz
Copyright © Polish Art Europe ltd.
info@polisharteurope.org
9 Murrayfield Place, EH12 6AA Edinburgh, UK
Company No. SC386003