EN PL
zamknij

Polskie filmy na 38. MFF w Toronto!

Organizatorzy 38. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto podali pierwsze tytuły, które znajdą się w programie tegorocznej edycji. Spośród 75 filmów z całego świata zaprezentowane zostaną również polskie obrazy: „Wałęsa. Człowiek z nadziei” w reżyserii Andrzeja Wajdy oraz „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Dodatkowo w ramach Festiwalu zaprezentowany zostanie serial „Gorejący krzew” w reżyserii Agnieszki Holland.

 

 

O Festiwalu

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto został uznany przez magazyn Indiewire „trzecim najważniejszym festiwalem filmowym na świecie” zaraz po Cannes i Sundance. W ramach Festiwalu, organizowanego od 1976 roku, jedyne nagrody przyznawane są przez publiczność, a samo wydarzenie ma charakter przeglądu najnowszych tendencji w kinie światowym. Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 5 - 15 września 2013 roku.

 

O filmie „Ida”


W ramach kategorii Special Presentations 38. MFF w Toronto odbędzie się światowa premiera obrazu „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Film jest polsko-duńską koprodukcją, której scenariusz został wyróżniony MEDIA European Talent Prize. Obraz opowiada o spotkaniu dwóch kobiet: młodej żydowskiej zakonnicy oraz jej jedynej krewnej – komunistki.


O filmie „Wałęsa. Człowiek z nadziei”

Najnowszy obraz Andrzeja Wajdy swoją północnoamerykańską premierę będzie miał właśnie podczas 38. MFF w Toronto. Film przedstawia sylwetkę legendarnego przywódcy Solidarności, późniejszego laureata Pokojowej Nagrody Nobla, Lecha Wałęsy. Historia opowiada o wydarzeniach od początku lat siedemdziesiątych, do chwili objęcia przez Lecha Wałęsę prezydentury w Polsce.


O serialu „Gorejący krzew”


W ramach sekcji Special Presentations w Toronto pokazany zostanie także zrealizowany przez Agnieszkę Holland serial „Gorejący krzew”. Ten zrealizowany w Czechach obraz opowiada o wydarzeniach związanych ze śmiercią Jana Palacha w Czechosłowacji w 1969 roku.


Więcej o Festiwalu na: www.tiff.net


Źródło: www.pisf.pl

 

Sebastian Chlebicki
powered by The Blob Studio
Copyright © The Blob Studio ltd.
contact@weeblob.blog
6 Quarry Cottages, EH15 3HJ, Edinburgh, UK
Company No. SC674387