EN PL
zamknij

Polskie dokumenty nagrodzone w Madrycie

"Nadejdą lepsze czasy" Hanny Polak otrzymało drugą nagrodę w kategorii pełnometrażowych dokumentów, a "Punkt wyjścia" w reżyserii Michała Szcześniaka wyróżnienie w kategorii filmów krótkometrażowych podczas 12. edycji festiwalu DocumentaMadrid.

 

Podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmu Dokumentalnego DocumentaMadrid jury w składzie Paulo Roberto de Carvalho, Marlene Dermer oraz Tomás Cimadevilla przyznało drugą nagrodę w kategorii dokumentów pełnometrażowych filmowi "Nadejdą lepsze czasy" Hanny Polak. Dokument został doceniony za zaangażowanie reżysera w historię bohaterów oraz ukazanie niezwykłej woli przetrwania.

"Nadejdą lepsze czasy" ("Something better to come") to opowieść o Juli, dziewczynie dorastającej na Swałce, największym wysypisku śmieci w Europie znajdującym się 20 kilometrów od centrum Moskwy. Teren otoczony murem i kontrolowany przez ochronę ma być wolny od wszelkich intruzów. Mieszka tam jednak grupa ludzi tworzących małą, pozbawioną praw społeczność. Ci ludzie tworzą najbliższą rodzinę Juli. Tu toczy się jej życie i tu Jula marzy o przyszłości z dala od wysypiska.

Reżyserką filmu jest Hanna Polak, nominowana do Oscara za "Dzieci z Leningradzkiego" zrealizowane wspólnie z Andrzejem Celińskim. Hanna Polak jest absolwentką wydziału operatorskiego moskiewskiego WGIK-u i założycielką fundacji Aktywna Pomoc Dzieciom niosącej pomoc rosyjskim dzieciom ulicy. Film "Nadejdą lepsze czasy" realizowała przez kilkanaście lat, towarzysząc swojej bohaterce w różnych okresach jej życia.

Przez 14 lat śledziłam losy Juli i jej najbliższych na wysypisku śmieci. Widziałam ich nadzieje i marzenia tam, gdzie wydawałoby się, że nie można ich mieć. Była to dla mnie osobiście bardzo ważna podróż, ponieważ zobaczyłam siłę i wolę przetrwania w warunkach niezwykle trudnych do przeżycia. Wierzę, że jest to ważna historia o ludzkich możliwościach – mówi Hanna Polak.

"Punkt wyjścia" Michała Szcześniaka wyróżniony

Wyróżnienie w konkursie filmów krótkometrażowych DomentaMadrid otrzymał "Punkt wyjścia" Michała Szcześniaka. Jury nagrodziło film za pokazanie ryzyka rzeźbienia w rzeczywistości , by zbudować głęboki, silny i osobisty punkt widzenia.

"Punkt wyjścia" przedstawia historię Anety, która w wieku 19 lat trafiła do więzienia za morderstwo. Po dziewięciu latach spędzonych za więziennymi kratami podjęła pracę opiekunki. Codziennie wyjeżdża poza mury zakładu karnego do domu spokojnej starości, by tam opiekować się chorą na reumatyzm panią Heleną. Spotkania ze starszą podopieczną są dla dziewczyny ważną życiową lekcją.

Międzynarodowy Festiwal Filmu Dokumentalnego DocumentaMadrid organizowany jest przez Cinetecę oraz Radę Miasta Madrytu. Pełna lista nagrodzonych znajduje się na stronie festiwalu .

http://culture.pl/pl/artykul/polskie-dokumenty-nagrodzone-w-madrycie
powered by The Blob Studio
Copyright © The Blob Studio ltd.
contact@weeblob.blog
6 Quarry Cottages, EH15 3HJ, Edinburgh, UK
Company No. SC674387