EN PL
zamknij

Polskie aminacje na festiwalu w Annecy

Na stronie Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy pojawiła się lista filmów zakwalifikowanych do tegorocznej edycji festiwalu. Wśród nich znalazły się aż cztery polskie tytuły. Festiwal odbędzie się w dniach 15-20 czerwca.

 

Do udziału w 39. edycji festiwalu w Annecy zgłoszono w tym roku rekordową liczbę 2606 filmów wyprodukowanych w 95 krajach. Dziś na stronie internetowej festiwalu jego dyrektor artystyczny – Marcel Jean – ogłosił wyniki trwającej kilka miesięcy pracy komisji selekcyjnej, której przewodniczył. W efekcie 198 filmów krótkometrażowych zaproszono do czterech sekcji konkursowych oraz sekcji pozakonkursowych. W Annecy filmy powalczą o miano najlepszego filmu krótkometrażowego, telewizyjnego, filmu zrealizowanego na zlecenie oraz filmu studenckiego, a najlepsze z nich otrzymają nagrody Kryształów.

W tegorocznej sekcji filmów krótkometrażowych znalazł się najnowszy film Jerzego Kuci pt. "Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż". Film będzie rywalizował z 52 tytułami z całego świata, króre zostaną pokazane w konkursie. Najnowszy film Kuci od międzynarodowej premiery na festiwalu filmów animowanych w Hiroszimie trafił do selekcji ośmiu festiwali odbywających się za granicą i zdobył pięć nagród.

Swój najnowszy film w tym samym konkursie zaprezentuje także Izabela Plucińska. Jej "Sexy Laundry" to zrealizowana w glinie opowieść o parze z 25-letnim stażem, która spędza wspólnie weekend w nieprzyzwoicie luksusowym hotelu. Film powstał w koprodukcji między Polską, Niemcami i Kanadą. Plucińska dwa lata temu w Annecy pokazała swój film "Darling".

Polskich filmów nie zabraknie także w konkursie filmów studenckich. Swój film, podobnie jak w ubiegłym roku w tej sekcji zaprezentuje Karolina Specht – autorka znanego festiwalowej publiczności "Nieprawdopodobnie elastycznego człowieka". Najnowszy film Specht pod tytułem "Nie trać głowy" to zrealizowana w technice animacji 2D graficzna historia o tym jak we współczesnym świecie łatwo jest stracić panowanie nad sobą. Pokaz w konkursie festiwalu Annecy będzie międzynarodową premierą filmu studentki łódzkiej PWSFTviT.

Czwarty, konkursowy polski film otrzymał zaproszenie do konkursu filmów telewizyjnych. "To pewna wiadomość..." Joanny Jasińskiej-Koronkiewicz powstał w ramach cyklu "Namaluj mi bajkę", którego producentem jest TV Studio Filmów Animowanych z Poznania. Film zrealizowany w technice malarskiej to zabawna lecz prawdziwa historia pewnej plotki. Trzynastominutowa animacja jest adaptacją baśni Andersena.

Festiwal w Annecy jest jednym z czołowych festiwali prezentujących filmy animowane na świecie.

Także w tym roku delegacja polskich twórców i producentów filmów animowanych będzie także obecna na odbywających się równolegle z festiwalem targach MIFA. Już po raz piąty Krakowska Fundacja Filmowa przy wsparciu PISF jest organizatorem polskiego stoiska narodowego Polish Animations. Polska po raz kolejny znajdzie się więc w grupie ponad 60 uczestniczących w targach krajów.

Więcej o festiwalu można przeczytać na jego stronie internetowej

http://www.polishshorts.pl/pl/aktualnosci/2388/
powered by The Blob Studio
Copyright © The Blob Studio ltd.
contact@weeblob.blog
6 Quarry Cottages, EH15 3HJ, Edinburgh, UK
Company No. SC674387