EN PL
zamknij

'Body/Ciało' z nagrodą w Peru

Nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem za reżyserię w Berlinie najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej „BODY/CIAŁO” otrzymał główną nagrodę na festiwalu Al Este de Lima. Obraz powstał ze wsparciem PISF - Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

„BODY/CIAŁO” z nagrodą główną

W tym roku przewodniczącym jury był laureat zeszłorocznej nagrody głównej za film „Ida” - Paweł Pawlikowski. Jury, oprócz głównej nagrody, postanowiło przyznać polskiemu filmowi nagrodę dla najlepszego aktora, która przypadła Januszowi Gajosowi. Wyróżnienie specjalne otrzymała międzynarodowa koprodukcja gruzińsko-francusko-niemiecko-czesko-kazachsko-węgierska „Wyspa kukurydzy”, reż. George Ovashvili. Nagrodę dla najlepszej aktorki otrzymała Klaudia Dudová za kreację w filmie „The Way Out”, reż. Petr Václav.
 

Polskie filmy w programie

W programie festiwalu znalazło się sporo polskich filmów, także tych współfinansowanych przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej. Publiczność zobaczyła m.in. „Małe stłuczki” Aleksandry Gowin i Ireneusza Grzyba, które były pokazywane w konkursie głównym razem z filmem „BODY/CIAŁO” Małgorzaty Szumowskiej, „15 stron świata” Zuzanny Solakiewicz oraz przegląd polskich dokumentów i animacji zorganizowany przy pomocy Krakowskiego Festiwalu Filmowego i festiwalu O!PLA. W programie pojawiły się również polskie animacje zrealizowane w latach 1954-1965, „Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego oraz retrospektywa filmów Pawła Pawlikowskiego.
 

Al Este de Lima

Festiwal w Limie jest jedynym wydarzeniem w Ameryce Południowej dedykowanym filmom z Europy Środkowej i Wschodniej. Na festiwalu pokazanych zostało ponad 40 filmów. Wydarzenie cieszy się wśród widzów dużym zainteresowaniem, dlatego pokazy filmów odbywają się nie tylko w stolicy Peru, ale również w innych miastach m.in. w Arequipa, Chiclayo, Cusco i Pucallpie.

6. festiwal Al Este de Lima odbywał się w dniach 20-30 maja 2015.

Więcej informacji: www.alestedelima.com/en.

https://www.pisf.pl/aktualnosci/body-cialo-z-nagroda-w-peru
powered by The Blob Studio
Copyright © The Blob Studio ltd.
contact@weeblob.blog
6 Quarry Cottages, EH15 3HJ, Edinburgh, UK
Company No. SC674387