EN PL
zamknij

'Punkt wyjścia' wygrywa Sheffield Doc/Fest

"Punkt wyjścia” w reżyserii Michała Szcześniaka zwyciężył w konkursie krótkometrażowych filmów dokumentalnych festiwalu Sheffield Doc/Fest 2015. Film został wyprodukowany w ramach programu "Pierwszy Dokument” w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

 

Szacunek do przedstawionego tematu

Jury doceniło dokument Michała Szcześniaka za sposób realizacji filmu, zaangażowanie w odkrywanie historii oraz za szacunek do przedstawionego tematu. Tuż po informacji o zwycięstwie, reżyser dziękował całej ekipie: - To był zaszczyt, że Jacek Bławut, Przemek Niczyporuk, Rada Programowa Studia Munka-SFP Jacek Tarasiuk, Daniel Gąsiorowski i Bogna Janiec mi zaufali. Przede wszystkim jednak dziękuję Anecie, której odwaga sprawiła, że mogliśmy zrobić tak prawdziwy film. Reżyser nie zapomniał również o drugiej bohaterce, która pojawia się w "Punkcie wyjścia": – Dziękuję też pani Helenie, przy której wszyscy byliśmy uśmiechnięci od ucha do ucha. Aneta i pani Hela są niesamowite - widzowie już to wiedzą.
 

Historia Anety

"Punkt wyjścia" przedstawia historię Anety, która "zbuntowała się całkowicie" w wieku 19 lat. Trafiła do więzienia za morderstwo. Dziewięć lat później codziennie wyjeżdża poza mury zakładu karnego do domu spokojnej starości, gdzie mieszka chora od najmłodszych lat pani Helena. W jej odczuciu Aneta ma w życiu wszystko, dlatego namiętnie dopytuje dziewczynę o jej życie. Anetę czeka próba, w której pomoże jej pani Helena.

Zdjęcia do filmu zrealizował Przemysław Niczyporuk. Koproducentem dokumentu jest Studio Filmowe N. Produkcja Studia Munka-SFP ma już na swoim koncie liczne nagrody. W czerwcu 2014 roku "Punkt wyjścia" otrzymał Jantara dla najlepszego krótkometrażowego dokumentu podczas 33. Festiwalu "Młodzi i film", został doceniony także podczas m.in. "Kameralnego Lata", "Opolskich lam", Festiwalu Form Dokumentalnych "NURT", "Documenta Madrid" oraz Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych o Prawach Człowieka w Kijowie. W ubiegłorocznej edycji festiwalu Plus Camerimage film otrzymał Złotą Żabę w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych.
Inne filmy na Sheffield Doc/Fest 2015

"Punkt wyjścia" był jedną z trzech polskich produkcji, która walczyły o nagrody na festiwalu odbywającym się w Wielkiej Brytanii. W konkursie znalazł się także "Obiekt" Pauliny Skibińskiej (również wyprodukowany w Studiu Munka-SFP) oraz "Superjednostka" Teresy Czepiec (produkcja: Wajda Studio).

https://www.pisf.pl/aktualnosci/punkt-wyjscia-wygrywa-sheffield-doc-fest
powered by The Blob Studio
Copyright © The Blob Studio ltd.
contact@weeblob.blog
6 Quarry Cottages, EH15 3HJ, Edinburgh, UK
Company No. SC674387