EN PL
zamknij

"Punkt wyjścia" na krótkiej liście do Oscara

Debiutancki dokument Michała Szcześniaka znalazł się wśród dziesięciu filmów, które powalczą o nominację do Oscara dla krótkometrażowego dokumentu.
 
26 października 2015 Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła listę dziesięciu dokumentów, które powalczą o nominację do Oscara w kategorii Krótkometrażowy Film Dokumentalny. Znalazł się na niej film "Punkt wyjścia" Michała Szcześniaka, debiutancki dokument wyprodukowany przez Studio Munka. Finałowa dziesiątka została wyselekcjonowana z grona 74 filmów zakwalifikowanych w tym roku do oscarowej rywalizacji.

"Punkt wyjścia" przedstawia historię Anety, która w wieku 19 lat trafiła do więzienia za morderstwo. Po dziewięciu latach spędzonych za więziennymi kratami podjęła pracę opiekunki. Codziennie wyjeżdża poza mury zakładu karnego do domu spokojnej starości, by tam opiekować się chorą na reumatyzm panią Heleną. Spotkania ze starszą podopieczną są dla dziewczyny ważną życiową lekcją.Zdjęcia do filmu zrealizował Przemysław Niczyporuk. Koproducentem dokumentu jest Studio Filmowe N, a producentem - Studio Munka-SFP. Film Michała Szczęśniaka ma już na koncie wiele nagród: w 2014 roku "Punkt wyjścia" otrzymał Jantara dla najlepszego krótkometrażowego dokumentu podczas 33. Festiwalu "Młodzi i film", a w 2015 roku otrzymał jedną z nagród festiwalu Documenta Madrid. Film był też doceniany podczas "Kameralnego Lata", "Opolskich lam", Festiwalu Form Dokumentalnych "NURT" oraz Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych o Prawach Człowieka w Kijowie. W 2014 roku film Szcześniaka otrzymał Złotą Żabę w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych na festiwalu Plus Camerimage , zaś w czerwcu 2015 roku zdobył nagrodę dla najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego festiwalu Sheffield Doc/Fest 2015.

14 stycznia 2016 nominacje do Oscarów otrzyma pięć z wymienionych wyżej tytułów. Gala wręczania nagród odbędzie się 28 lutego 2016.
Polish Docs via Culture.pl
powered by The Blob Studio
Copyright © The Blob Studio ltd.
contact@weeblob.blog
6 Quarry Cottages, EH15 3HJ, Edinburgh, UK
Company No. SC674387