EN PL
zamknij

Polskie premiery na Festiwalu Filmowym w Toronto

"Maria Skłodowska-Curie" z Karoliną Gruszką w roli głównej, "Powidoki" Andrzeja Wajdy o Władysławie Strzemińskim oraz "Zaćma" Ryszarda Bugajskiego zostaną pokazane na 41. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto we wrześniu 2016.
 
Dramat "Maria Skłodowska-Curie" z Karoliną Gruszką w roli głównej. opowiadający o życiu noblistki film zostanie zaprezentowany w Toronto 9 września 2016 – poinformował dystrybutor, Kino Świat, który do kin w Polsce ma wprowadzić ten obraz w lutym 2017.

"'Maria Skłodowska-Curie" to nie tylko wierna faktom opowieść o niesamowitym życiu naukowca (...), ale przede wszystkim portret niezwykłej kobiety, która dzięki swojej inteligencji i wiedzy oraz nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała przekonać do siebie świat nauki, od zawsze zdominowany przez mężczyzn" - tak produkcję opisuje dystrybutor.

Jak poinformowała Marlena Wilcan z firmy Akson Dystrybucja, na festiwalu w Toronto w sekcji "Mistrzowie" ("Masters"), przybliżającej twórczość najwybitniejszych twórców filmowych zostaną zaprezentowane "Powidoki" Andrzeja Wajdy o Władysławie Strzemińskim.

"Andrzej Wajda przedstawia historię człowieka niezłomnego, Władysława Strzemińskiego, pioniera polskiej awangardy, ze znakomitą rolą Bogusława Lindy. Głównym bohaterem jest wielki artysta, wierny własnej wizji sztuki, który nie poddał się obowiązującemu systemowi i w konsekwencji doświadczył dramatycznych skutków swoich wyborów" - tak opisuje film firma Akson Dystrybucja.Pokazywany w Toronto film "Zaćma" pokazuje mało znany epizod z życia pułkownik Urzędu Bezpieczeństwa, Julii Brystygierowej. W początkach lat 60. pojawiła się w Laskach pod Warszawą, w Zakładzie dla Ociemniałych, gdzie bywał też często Prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński. Jego uwięzienie w latach 1953-1056 nadzorowała właśnie Brystygierowa. W czasie trudnej, burzliwej rozmowy z Prymasem Brystygierowa odrzuca ideologię komunistyczną, prosi o odpuszczenie jej zbrodni, o pomoc w odnalezieniu Boga.

Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Ryszard Bugajski. Zdjęcia do filmu zrealizował Arkadiusz Tomiak. W rolę głównej bohaterki wcieliła się Maria Mamona. Na ekranie partnerują jej m.in. Małgorzata Zajączkowska, Janusz Gajos i Marek Kalita.
 
Culture.pl
powered by The Blob Studio
Copyright © The Blob Studio ltd.
contact@weeblob.blog
6 Quarry Cottages, EH15 3HJ, Edinburgh, UK
Company No. SC674387