EN PL
zamknij

PPFF 2016 - Filmy Długometrażowe

W ramach tegorocznej edycji Play Poland Film Festival przygotowaliśmy dla Was sześć wyjątkowych długich metraży:
 


PRZYPADEK
 
reż. Krzysztof Kieślowski | 1981, premiera 1987 | Dramat | 120’ | Polska
Certyfikat (lub sugerowany certyfikat) - 15, napisy angielskie

Obsada: Bogusław Linda (Witek Długosz), Tadeusz Łomnicki (Werner), Zbigniew Zapasiewicz (Adam), Bogusława Pawelec (Czuszka Olkowska), Marzena Trybała (Werka)

Film otwierający Play Poland Film Festival 2016 w Filmhouse w Edynburgu


Zrealizowany w 1981 roku a zatrzymany przez cenzurę z powodu stanu wojennego film trafił na polskie ekrany dopiero po sześciu latach – 10 stycznia 1987 roku.

Głównym bohaterem filmu jest Witek (Bogusław Linda). W trakcie piątego roku studiów umiera jego ojciec, którego ostatnie słowa skierowane do syna brzmią: "nic nie musisz!" Witek traci powołanie do zawodu, bierze urlop dziekański i decyduje się na wyjazd do Warszawy. Udaje się w pośpiechu na dworzec Łódź Fabryczna.

Fabuła przedstawia trzy wersje życiorysu bohatera, które zależą od tytułowego przypadku - od tego czy Witkowi uda się wsiąść do pociągu…

W pierwszej wersji – bohater wskakuje do odjeżdżającego pociągu – tutaj poznaje Wernera, starego komunistę, i dzięki niemu zostaje wprowadzony w struktury środowiska partyjnego. W drugiej wersji – pech na dworcu i bójka z sokistą zaprowadzają go przed sąd, gdzie zostaje skazany na roboty publiczne. W trzeciej wersji – nieudana pogoń za pociągiem daje mu okazję do spotkania z koleżanką ze studiów. Witek powraca na studia.

Edynburg 20.10.2016 17:50 Filmhouse
Aberdeen 14.11.2016 17:50 Belmont FilmhouseZAĆMA
 
reż. Ryszard Bugajski | 2016 | Dramat | 110’ | Polska
Certyfikat (lub sugerowany certyfikat) - 15, napisy angielskie
 
Obsada: Maria Mamona (Julia Brystygierowa), Malgorzata Zajaczkowska (siostra Benedykta), Janusz Gajos (ksiądz Cieciorka), Marek Kalita (kardynał Stefan Wyszyński)


Druga połowa lat. 50. Julia Brystygierowa, zwana „Krwawą Luną”, to eks-funkcjonariuszka Ministerstwa Bezpieczeństwa. Tam, jako szefowa owianego złą sławą Departamentu V, osobiście i z sadystyczną zawziętością katowała więźniów politycznych. W czasie II Wojny Światowej, którą spędziła w ZSRR, zasłynęła z donosów do NKWD, nie oszczędzając swoich partyjnych towarzyszy. Teraz, szukając porady duchowej, ubiega się o prywatną audiencję u prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego (Marek Kalita). Zanim jednak dojdzie do spotkania z głową Kościoła, Brystygierowa będzie musiała przekonać do swoich racji oślepionego księdza (Janusz Gajos) i cierpiącą na kryzys wiary zakonnicę (Małgorzata Zajączkowska).

Edynburg 10.11.2016, 18:00, Filmhouse
London 18.11.2016, 19:00, Picturehouse CentralDEMON
 
reż. Marcin Wrona | 2015 | Horror, Thriller, Dramat | 94’ | Polska/ Izrael
Certyfikat (lub sugerowany certyfikat) - 15, napisy angielskie
 
Obsada: Itay Tiran, Tomasz Schuchardt, Andrzej Grabowski, Adam Woronowicz, Włodzimierz Press, Tomasz Ziętek, Katarzyna Gniewkowska, Agnieszka Żulewska


Piotr, nazywany przez przyjaciół Pytonem, przyjeżdża z Anglii do Polski na ślub z piękną Żanetą. W starym domu otrzymanym w prezencie od przyszłego teścia zamierza urządzić rodzinne gniazdko dla siebie i narzeczonej. Plany komplikują się, gdy w przeddzień wesela mężczyzna znajduje ludzkie szczątki, zakopane nieopodal posesji. W trakcie oględzin dochodzi do nieszczęśliwego wypadku. Piotr traci przytomność, a po odzyskaniu świadomości odkrywa, że jego makabryczne znalezisko zniknęło, a on sam nie potrafi przypomnieć sobie niczego z ostatnich godzin. Tymczasem rozpoczyna się wesele. Zaproszeni na ceremonię goście, na czele z bratem Żanety - Jasnym dostrzegają, że z panem młodym zaczyna dziać się coś niepokojącego...

Edynburg 08.11.2016, 20:50, Filmhouse
Aberdeen 31.10.2016, 18:05, Belmont Filmhouse
Londyn 24.11.2016, 18:45, Hackney PicturehouseKAMPER
 
reż. Łukasz Grzegorzek | 2016 | 89’ | Dramat | Polska
Certyfikat (lub sugerowany certyfikat) - 15, angielskie napisy

Obsada: Piotr Żurawski, Marta Nieradkiewicz, Jacek Braciak, Sheily Jimenez, Justyna Suwała, Bartek Świderski


Wydaje się, że jest spoko. Samochód masz fajny, żonę jeszcze fajniejszą, a na życie zarabiasz testując gry wideo. I nagle bomba między oczy. Wstajesz gotowy by walczyć. Ale właściwie z kim? Z żoną? Z jej kochasiem, kucharzem-celebrytą? Czy z własnym życiem utkanym z niewinnych kłamstw, drobnych iluzji i żartów, które przestały być śmieszne? Ogarnij się, Kamper.

Edynburg 27.10.2016, 17:55, FilmhouseOBCE NIEBO
 
reż. Dariusz Gajewski | 2015 | Dramat | 110’ | Polska/ Szwecja
Certyfikat (lub sugerowany certyfikat) - 15, napisy angielskie

Obsada: Agnieszka Grochowska, Bartłomiej Topa, Ewa Fröling, Tanja Lorentzon, Gerhard Hoberstorfer

 
Basia i Marek od dwóch lat mieszkają w Szwecji wraz z dziewięcioletnią Ulą. Na skutek niewinnego kłamstwa dziewczynki, jej losami zaczyna interesować się owładnięta obsesją perfekcyjności pracownica opieki społecznej Anita. Przekonana o słuszności szwedzkiego prawa pozornie robi wszystko dla dobra dziecka. Szwedzka opieka społeczna potajemnie przekazuje Ulę rodzicom zastępczym.

Polska matka i ojciec mogą spotykać się z córką wyłącznie w wyznaczonym miejscu pod okiem przedstawicieli opieki społecznej i nowych rodziców Harriet i Björna. Trzy kobiety: Basia, Harriet i Anita walczą o dziecko. Dziewczynka staje się ofiarą ich najlepszych intencji.

Rodzice Uli muszą zmierzyć się z bezlitosną biurokracją, dla której nie liczą się ludzkie uczucia. W obliczu koszmaru Basia i Marek decydują się na dramatyczną walkę o odzyskanie córki, niebezpiecznie balansując na granicy prawa.

„Obce niebo” Dariusza Gajewskiego, autora obsypanej nagrodami „Warszawy”, to historia oparta na prawdziwych wydarzeniach, trzymająca w napięciu niczym najlepszy thriller. To opowieść o ludziach, którzy w obliczu dramatycznych wydarzeń zdają sobie sprawę, jak bardzo się kochają.

Belfast 22.10.2016, 18:00, Strand Cinema,
Edynburg 03.11.2016, 17:50, Filmhouse, dyskusja po pokazie
Londyn 22.11.2016 18:45, Clapham PicturehouseCZERWONY PAJĄK
 
reż. Marcin Koszałka | 2015 | 90’ | Polska/ Czechy/ Słowacja
Certyfikat (lub sugerowany certyfikat) - 15, angielskie napisy

Obsada: Filip Pławiak, Adam Woronowicz, Julia Kijowska, Małgorzata Foremniak


Karol (Filip Pławiak) jest zwyczajnym nastolatkiem. Pochodzi z dobrego domu, odnosi sukcesy w sporcie, zakochuje się. Punktem zwrotnym w jego życiu jest moment, gdy przypadkiem staje się świadkiem morderstwa. Kierowany ciekawością, zaczyna śledzić zabójcę. Morderca okazuje się… weterynarzem (Adam Woronowicz). Karol wchodzi z nim w bardzo silną i emocjonalną relację mistrz – uczeń. W ten sposób odkrywa potrzebę, której istnienia nie był świadomy lub nie miał odwagi, czy możliwości jej nazwać. Weterynarz staje się jego nauczycielem w sztuce zabijania. Jednak gdy nadejdzie dzień próby, student stanie przed niezwykle trudnym wyborem.

Wstrząsająca historia PRL-owskiego seryjnego mordercy polującego na ofiary w latach 60. XX wieku. Scenariusz zainspirowały dwie postaci z miejskich legend. Lucjan Staniak („Czerwony Pająk”) to nigdy nie istniejący seryjny morderca, który trafił do światowej literatury kryminalistycznej jako postać autentyczna. Karol Kot („Wampir z Krakowa”), jeden z najmłodszych znanych na świecie seryjnych morderców, pod koniec lat 60. stał się prawdziwą gwiazdą mediów. Obie postaci zainspirowały twórców do stworzenia oryginalnej, trzymającej w napięciu fikcyjnej opowieści o naturze zbrodni.

Edynburg 01.11.2016, 20:45, Filmhouse
Aberdeen 07.11.2016, 18:05, Belmont Filmhouse
Londyn 26.11.2016, 18:05, Clapham Picturehouse

powered by The Blob Studio
Copyright © The Blob Studio ltd.
contact@weeblob.blog
6 Quarry Cottages, EH15 3HJ, Edinburgh, UK
Company No. SC674387