EN PL
zamknij

Play Poland Film Festival powraca!

Polskie kino w ostatnich latach umacnia swoją pozycję coraz lepszymi propozycjami. Niegdyś, postrzegane jednoznacznie przez pryzmat takich nazwisk jak Andrzej Wajda, czy Krzysztof Kieślowski, dziś stanowi dla widza zagadkę. Do jej rozwiązania przybliży publiczność rozpoczynający się 20 października Play Poland Film Festival.
 
W trakcie festiwalu zaprezentowane zostaną na przestrzeni kolejnych tygodni filmy, które w ostatnim czasie zdobyły rozgłos w kraju i za granicą. Tym razem fani polskiego kina będą mieli okazję zobaczyć m.in. "Obce niebo" Dariusza Gajewskiego opowiadające o polskim małżeństwie, któremu w dramatycznych okolicznościach odebrane zostaje dziecko. Poruszający obraz nierównej walki rodziców z przedstawicielami władz zostanie zestawiony z panelem dyskusyjnym po pokazie. W dalszej kolejności publiczność będzie miała możliwość zobaczenia kina gatunkowego: horroru "Demon" w reżyserii Marcina Wrony oraz thrillera "Czerwony pająk" Marcina Koszałki. "Zaćma" Ryszarda Bugajskiego, będzie z kolei ciekawą próbą rozliczenia się z komunistyczną przeszłością... Rzadka w polskim kinie próba opowiedzenia o współczesnych 30-latkach, czyli „Kamper” Łukasza Grzegorzka, zagości na ekranach w Edynburgu już 27. października.Twórcy festiwalu od lat starają się promować filmowe nowości, nie zapominając o tradycjach rodzimej kinematografii. Dlatego w tym roku Play Poland Film Festival aktywnie włączy się w obchody Roku im. Krzysztofa Kieślowskiego, rozpoczynając 6. edycję wydarzenia kultowym "Przypadkiem" tego reżysera.Wszystko to w doborowym towarzystwie ponad 50 filmów krótkometrażowych prezentowanych we współpracy z polskimi festiwalami, studiami i szkołami filmowymi.
Poza pokazami odbędzie się szereg imprez towarzyszących: w Edynburgu będzie to wernisaż unikatowej wystawy prac sławy polskiego plakatu - Waldemara Świerzego, warsztaty filmowe, pokaz niemego filmu „Mocny Człowiek” z muzyką na żywo, po którym odbędzie się impreza zamknięcia szkockiej edycji. Polish Art Europe wychodzi również naprzeciw starszej widowni, organizując pokazy we współpracy z grupą Aktywni 50+ oraz Health in Mind z Edynburga.Zadbano również o publiczność w Glasgow: 26. października w klubie The Old Hairdressers odbędzie się projekcja etiud Łódzkiej Szkoły Filmowej. Gościem specjalnym będzie absolwentka szkoły i reżyserka jednego z pokazywanych filmów, Urszula Jurzyna. Poza pokazami (od 23. października) widownia w Glasgow będzie miała okazję podziwiać również wystawę prac artystów Polskiej Szkoły Plakatu, rozpoczynającą się niedzielnym wernisażem. Tradycyjnie już, w polskich szkołach w Glasgow, Edynburgu, Motherwell i Livingston (5. listopada) odbędą się ponadto pokazy kultowych animacji dla najmłodszych.Na ponad 40 wydarzeń kulturalnych i filmowych zaprasza organizator VI edycji Play Poland Film Festival, Polish Art Europe wraz ze współorganizatorami: Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Stowarzyszeniem Wspólnota Polska oraz Konsulatem Rzeczypospolitej Polskiej w Edynburgu. 
powered by The Blob Studio
Copyright © The Blob Studio ltd.
contact@weeblob.blog
6 Quarry Cottages, EH15 3HJ, Edinburgh, UK
Company No. SC674387