EN PL
zamknij

Play Poland Film Festival powraca do Londynu

Play Poland Film Festival powraca z dobrym, współczesnym polskim kinem do jesiennego Londynu! Festiwal potrwa od 18-tego do 26-tego listopada, w kinach Clapham Picturehouse, Picturehouse Central, Hackney Picturehouse oraz Ritzy. 
 
W tym roku na ekranach w ramach festiwalu zagoszczą cztery wyjątkowe filmy pełnometrażowe, dodatkowo odbędą się pokazy starannie wyselekcjonowanych, nagradzanych na arenie światowej, filmów krótkometrażowych oraz darmowy pokaz klasyki polskiej animacji dla dzieci.Tegoroczna selekcja filmów obejmuje niezależne i niszowe produkcje, jak i popularne kino polskie, między innymi opowiadające historie torturowanych więźniów politycznych, polskiej emigracji, psychologicznego terroru oraz animacje o lżejszej tematyce.

Wydarzenia:

Play Poland Film Festival rozpocznie się w Picturehouse Central pokazem filmu Ryszarda Bugajskiego Zaćma, który jest mrożącą krew w żyłach historią wysokiej funkcjonariuszki UB, szukającej porady duchowej podczas rozmowy z prymasem Stefanem Wyszyńskim i stającej się żarliwą katoliczką.19-tego listopada w Ritzy odbędzie się pokaz Wszystko, co musisz wiedzieć o polskich filmach krótkometrażowych. Będzie to selekcja 6 filmów o współczesnej Polsce i Europie Środkowej. Dokumenty Wyspa i Shujayya rozpoczną pokaz. Następnie zostaną wyświetlone dwa filmy o trudach młodości - Ameryka i Moloch. Pokaz zakończy się projekcją filmu Multifrenia, opartego na “W poszukiwaniu zaginionego czasu” Marcela Prousta i Kacem, który niedawno zadebiutował w Cannes.Wyjątkowa selekcja pełnych przygód animacji z ostatnich 60-ciu lat zostanie z kolei wyświetlona 20-ego listopada w Clapham Picturehouse. Znajdą się w niej takie klasyki jak Zaczarowany Ołówek i Koziołek Matołek.

22-ego listopada w Clapham Picturehouse odbędzie się pokaz filmu Dariusza Gajewskiego Obce Niebo, opowiadający łamiącą serce historię mieszkających w Szwecji Polaków, którym zostaje odebrana jedyna córka. Jest to film o relacjach rodzinnych, ale też szwedzkim społeczeństwie. Po pokazie Obcego Nieba, można będzie wstąpić do baru na darmowy akustyczny koncert folkowej wokalistki Ede Kay wraz z zespołem.23-ego listopada w barze Clapham Picturehouse pokazana zostanie selekcja filmów animowanych O!PLA, w ramach drugiej części programu Wszystko, co musisz wiedzieć o polskich filmach krótkometrażowych.

Demon Marcina Wrony będzie wyświetlony 24-tego października w Hackney Picturehouse. Jest to thriller psychologiczny, historia pana młodego, którego życie diametralnie się zmienia po odkryciu grobu z ludzkimi szczątkami.Festiwal zakończy pokaz świetnego autorskiego filmu Marcina Koszałki Czerwony Pająk w Clapham Picturehouse 26-go listopada. Oparty na prawdziwej historii opowiada on o życiu seryjnego mordercy i zafascynowanego nim chłopaka. Akcja trzymająca w napięciu i rzadka umiejętność opowiadania o rzeczach nieoczywistych, takich jak prawda, obraz czy język to jego niewątpliwe atuty. Po seansie zapraszamy wszystkich na wieczór z Lanquidity Records’ przy dźwiękach disco, funku i jazzu w barze kina.

To nie jedyna edycja Play Poland Film Festival, któa zagości tej jesieni w Anglii. Również w Leicester, publiczność już 15 listopada będzie miała okazję obejrzeć zestaw krótkich metraży Szkoły Wajdy.Podczas tegorocznej edycji Play Poland Film Festival publiczność będzie miałą okazję uczestniczyć w ponad 40 pokazach filmowych i wydarzeniach towarzyszących. Festiwal, organizowany jest już po raz szósty przez Polish Art Europe, przy współpracy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej w Edynburgu.
powered by The Blob Studio
Copyright © The Blob Studio ltd.
contact@weeblob.blog
6 Quarry Cottages, EH15 3HJ, Edinburgh, UK
Company No. SC674387