EN PL
zamknij

Boże Ciało z nominacją do francuskich Cezarów

Współfinansowany przez PISF film Jana Komasy „Boże Ciało” został nominowany do nagród francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej. Polska produkcja znalazła się wśród pięciu tytułów i o statuetkę Cezara powalczy w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny.

 

W tym gronie obok „Bożego Ciała” są też: koprodukcja hiszpańsko-indyjsko-kanadyjsko-amerykańsko-brytyjska „1917” Sama Mendesa, amerykańskie „Mroczne wody” Todda Haynesa, duński „Na rauszu” Thomasa Vinterberga oraz hiszpański „La Virgen de Agosto” Jonasa Trueby. 46. ceremonia wręczenia francuskich Cezarów odbędzie się 12 marca br. Pełna lista nominacji

Nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy obraz Jana Komasy, od czasu swojej premiery w konkursie Giornate degli Autori na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, był na kilkadziesięciu festiwalach na cały świecie. Zdobył nagrody m.in. w Wenecji, Al-Dżunie, Chicago, Reykjaviku, Bordeax, Luksemburgu czy Brasilii. W 2020 roku był nominowany do Europejskich Nagród Filmowych w czterech kategoriach (Najlepszy Film, Najlepszy Scenariusz, Najlepszy Aktor i Najlepsza Reżyseria). Rywalizuje też o Lux Audience Award oraz hiszpańskie nagrody Goya.
 

 
Fabuła i twórcy filmu
 
„Boże Ciało” to historia dwudziestoletniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po warunkowym zwolnieniu chłopak zaprzyjaźnia się z proboszczem niewielkiej parafii. Pod nieobecność duchownego Daniel wykorzystuje niespodziewaną okazję i udając księdza, zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Jego metody ewangelizacji budzą spore kontrowersje wśród mieszkańców, z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza poruszają ludzi.
W obsadzie znaleźli się: Bartosz Bielenia, Eliza Rycembel, Aleksandra Konieczna, Tomasz Ziętek, Leszek Lichota i Łukasz Simlat. Reżyserem filmu jest Jan Komasa, autorem scenariusza Mateusz Pacewicz, a autorem zdjęć Piotr Sobociński jr. Za montaż odpowiadał Przemysław Chruścielewski, za scenografię Marek Zawierucha, za kostiumy Dorota Roqueplo, a za dźwięk Tomasz Wieczorek, Kacper Habisiak i Marcin Kasiński – Dreamsound. Kierownictwo produkcji to Anna Palka i Robert Feluch. Producentami filmu są Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham z Aurum Film, międzynarodowym agentem sprzedaży Jan Naszewski z New Europe Film Sales, a polskim dystrybutorem Kino Świat.
 
Źródło: https://pisf.pl/aktualnosci/boze-cialo-z-nominacja-do-francuskich-cezarow/
powered by The Blob Studio
Copyright © The Blob Studio ltd.
contact@weeblob.blog
6 Quarry Cottages, EH15 3HJ, Edinburgh, UK
Company No. SC674387