EN PL
zamknij

Film 1970 z nagrodą na festiwalu Visions du Réel

Nowy film Tomasza Wolskiego, zatytułowany „1970” otrzymał nagrodę specjalną jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych Visions du Réel w Nyonie. To dokumentalna animacja o protestach w komunistycznej Polsce z punktu widzenia oprawców. Film będzie mieć swoją polską premierę na 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Visions du Réel od 1969 roku organizowany jest w szwajcarskim mieście Nyon. W początkach jego istnienia pokazywano głównie filmy szwajcarskie oraz produkcje z krajów bloku wschodniego, które bardzo trudno było zobaczyć publiczności z Europy Zachodniej. Obecnie jest jednym z największych festiwali filmu dokumentalnego w Europie.

 
Festiwal co roku przyciąga reżyserów, producentów i profesjonalistów z całego świata. Wydarzenie oferuje również szeroki wachlarz wydarzeń branżowych, w tym targi koprodukcyjne, sesje pitchingowe (Pitching du Réel), seminaria i panele dyskusyjne (Rough Cut Lab) czy serie spotkań poświęconych dystrybucji i sprzedaży projektów filmowych (Docs in Progress). Tegoroczna edycja odbyła się w formule stacjonarnej z zachowaniem reżimu sanitarnego.


Fabuła filmu „1970”

W 1970 roku w komunistycznej Polsce, na Wybrzeżu, wybuchają protesty. Trwają strajki robotników, którzy sprzeciwiają się podwyżkom cen. Na ulicach pojawia się coraz więcej protestujących. Sytuacja staje się napięta. Tymczasem w stolicy zbiera się sztab kryzysowy.

Dzięki animacjom połączonym z archiwalnymi nagraniami rozmów telefonicznych zaglądamy za zamknięte drzwi gabinetów dygnitarzy i obserwujemy mechanizmy władzy. Wypalane są setki papierosów. Urywają się telefony. Planowane są strategie rozpędzania protestujących i przyszłych represji. Obmyślane są działania propagandowe. Protesty jednak wymykają się rządzącym spod kontroli. Widzimy strach, pogubienie i brutalność decydentów. Na ulicach w ruch idą milicyjne pałki. Padają strzały. Giną ludzie.

https://pisf.pl/aktualnosci/film-1970-z-nagroda-na-festiwalu-visions-du-reel/
powered by The Blob Studio
Copyright © The Blob Studio ltd.
contact@weeblob.blog
6 Quarry Cottages, EH15 3HJ, Edinburgh, UK
Company No. SC674387