EN PL
zamknij

Pięć Czeskich Lwów dla Szarlatana

Współfinansowany przez PISF „Szarlatan” otrzymał pięć nagród Czeskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej, w tym dla najlepszego filmu. Statuetkę za reżyserię dostała Agnieszka Holland, a także odtwórca głównej roli – Ivan Trojan.

Czeskie Lwy „Szarlatan” otrzymał również za zdjęcia i dźwięk. Nominowany był w aż 15 kategoriach, w tym za role aktorskie, scenariusz, montaż, scenografię, kostiumy, charakteryzację i muzykę – autorstwa Antoniego Komasy-Łazarkiewicza. Obraz Agnieszki Holland jest czeskim kandydatem do Oscara i jednym z 15 filmów, które znalazły się na shortliście w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy.
 
Jego światowa premiera odbyła się na ubiegłorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Ta czesko-polsko-irlandzko-słowacka produkcja była również nominowana do Europejskich Nagród Filmowych w kategorii Najlepsza Reżyseria.Fabuła filmu

To oparty na faktach dramat, który opowiada o słynnym czeskim uzdrowicielu – Janie Mikolášku. Był on medycznym samoukiem, który dzięki ogrodniczej profesji znakomicie poznał świat roślin i ich lecznicze właściwości. Ze swoich umiejętności słynął w całych Czechach, a wśród pacjentów byli m.in. prezydent przedwojennej Czechosłowacji Tomas Masaryk, a także komunistyczny premier i prezydent kraju Antonín Zápotocký, po śmierci którego władze zdecydowały się na wtrącenie uzdrowiciela do więzienia.

Przywołując legendarną postać czeskiego zielarza, reżyserka wydobywa na światło dzienne jego tajemnice, emocje i pragnienia, na które jedynym lekarstwem jest fanatyczne oddanie pracy. „Szarlatan” pokazuje, że talent bywa przekleństwem, a władza zawsze łączy się z pychą. Alchemiczna niemal wiedza o właściwościach ziół, jaką posiadł Jan Mikolášek, i jego zdumiewający dar przenikania do ludzkiego wnętrza sprawiają, że do jego kliniki ciągną tysiące potrzebujących. Ale ten dar ma także swoją ciemną stronę.O twórcach filmu

W rolach głównych w filmie wystąpili: Ivan Trojan, Juraj Loj i Josef Trojan. Autorem scenariusza do „Szarlatana” jest Marek Epstein, za zdjęcia odpowiadał Martin Štrba, za scenografię Milan Býček, za kostiumy Katarina Štrbová-Bieliková, za muzykę Antoni Komasa-Łazarkiewicz, za dźwięk Radim Hladik jr, za montaż Pavel Hrdlička, a za charakteryzację René Stejskal i Gabriela Poláková. Kierownictwo produkcji sprawowała Kinga Tasarek, producentami byli Sarka Cimbalova i Kevan Van Thompson, a koproducentami: Klaudia Śmieja-Rostworowska, Wojciech Gostomczyk i Adam Gudell.

Film wyprodukowała firma Marlene Film Production (Czechy) w koprodukcji z Film and Music Entertainment Ireland (Irlandia) oraz ze strony polskiej: Madants, Studio Metrage i Moderator Inwestycje, a także Furia Film (Słowacja).

https://pisf.pl/aktualnosci/piec-czeskich-lwow-dla-szarlatana/?
powered by The Blob Studio
Copyright © The Blob Studio ltd.
contact@weeblob.blog
6 Quarry Cottages, EH15 3HJ, Edinburgh, UK
Company No. SC674387