EN PL
zamknij

Polskie filmy z nagrodami na festiwalu IN THE PALACE

Współfinansowane przez PISF filmy „Ondyna” Tomasza Śliwińskiego i „Sukienka” Tadeusza Łysiaka, a także „Oby ciebie nie nosiła ziemia” Rozalii Ogonowskiej zdobyły nagrody w trzech sekcjach konkursowych IN THE PALACE International Short Film Festival w Bułgarii.

 
Organizowany od 2003 roku w Bułgarii IN THE PALACE to jeden z największych i najbardziej prestiżowych festiwali filmowych w Europie, poświęcony filmom krótkometrażowym, nowym mediom i sztuce cyfrowej. Wydarzenie kwalifikuje do Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, a także Studenckiej Nagrody Akademii Filmowej.
 
W oficjalnej selekcji 18. edycji imprezy, która odbywała się online w dniach 27 lutego-6 marca br. wzięło udział osiem polskich produkcji. Oprócz nagrodzonych były to filmy „Tak jest dobrze” Marcina Sautera i „Własne śmieci” Darii Kopiec, a w sekcjach studenckich: krótkometrażowa fabuła „Wschód-Zachód” Natalii Koniarz oraz animacje: „Wina” Marcjanny Urbańskiej i „Takie piękne miasto” Marty Koch.


 

„Ondyna”

Krótkometrażowy film fabularny produkcji Studia Munka i Harine Films w reżyserii Tomasza Śliwińskiego w Sofii otrzymał główną nagrodę w kategorii Not Short At All Film Competition. Wcześniej zdobył m.in. specjalne wyróżnienia dla Najlepszego Aktora (Bartosz Bielenia) na Warszawskim Festiwalu Filmowym. Pokazywano go również na festiwalach w Woodstock, Raindance oraz Student International Film Festival STIFF w Chorwacji.  

Cezary (22) nadal mieszka z matką (50) i jest zakochany w Emilii (20), wokalistce rockowej. Skrywa także mroczną tajemnicę. Pewnego dnia cała trójka musi stawić czoła mitycznej Ondynie i jej klątwie. Ondyna była nimfą wodną, która zakochała się w śmiertelniku. Z powodu jego niewierności, musiała rzucić na niego klątwę, że będzie oddychał tak długo, jak będzie o tym pamiętał. Gdy śmiertelnik zapadł w sen, zapomniał o oddechu i zmarł. Istnieje też rzadka, nieuleczalna choroba, zwana Klątwą Ondyny.

„Sukienka”

Za najlepszy studencki film fabularny na IN THE PALACE uznano „Sukienkę” Tadeusza Łysiaka. Obraz studenta Warszawskiej Szkoły Filmowej zwyciężył już w konkursie Let’s Include podczas Bengaluru International Short Film Festival w Indiach, a także został nagrodzony na Rhode Island International Film Festival w kategorii Najlepsza Aktorka za główną rolę Anny Dzieduszyckiej. Film brał też udział m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie, Krakowskim Festiwalu Filmowym czy Odense International Film Festival.

„Sukienka” opowiada historię Julii, pracującej w przydrożnym motelu, której życie zmienia się gdy poznaje przystojnego kierowcę ciężarówki. Długo skrywane przez kobietę pragnienia dają o sobie znać. W rolach głównych: Anna Dzieduszycka, Dorota Pomykała i Szymon Piotr Warszawski, a w pozostałych: Andrzej Glazer i Lea Oleksiak. Tadeusz Łysiak nie tylko reżyserował, ale jest również autorem scenariusza, za montaż odpowiada Mariusz Gos, a za muzykę – Jan Ignacy Królikowski. Autorem zdjęć jest Konrad Bloch.

„Oby ciebie nie nosiła ziemia”

Nagroda za najlepszą studencką animację na festiwalu w Sofii trafiła do Rozalii Ogonowskiej za film „Oby ciebie nie nosiła ziemia”. To animacja na celuloidzie, w której każdy obraz został namalowany ręcznie farbą akrylową. Film brał już udział w Festiwalu Filmów Animowanych Anima w Brukseli.

Przedstawia smutną historię miłosną inspirowaną polską pieśnią ludową. Zdradzona dziewczyna postanawia popełnić samobójstwo z powodu małżeństwa swojego ukochanego.

https://pisf.pl/aktualnosci/polskie-filmy-z-nagrodami-na-festiwalu-in-the-palace/?
powered by The Blob Studio
Copyright © The Blob Studio ltd.
contact@weeblob.blog
6 Quarry Cottages, EH15 3HJ, Edinburgh, UK
Company No. SC674387