EN PL
zamknij

Czarny Młyn z nagrodą na festiwalu w Moskwie

Film „Czarny Młyn” Mariusza Paleja otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz na Moscow International Children’s Film Festival. Laureatkami są Magdalena Nieć i Katarzyna Gacek. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz został wsparty finansowo w ramach systemu „zachęt”, którego operatorem jest PISF.

Film miał swoją światową premierę na 25. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Schlingel w Niemczech, gdzie otrzymał Nagrodę Jury Młodzieżowego. Zdobył też nagrodę MARCINEK dla filmu pełnometrażowego na 38. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu. Obraz skierowany jest do widza familijnego i zawiera elementy science fiction.
 
Ponadto był prezentowany w ramach Festival Audiovisual Infantil (FICAIJ), BUFF w Malmo, FIFEM w Montrealu oraz Just Film Youth and Children’s Film Festival (POFF) w Tallinnie, a także znalazł się w selekcji festiwali: Kino w Trampkach –Konkurs Filmów Pełnometrażowych oraz Beirut International Children and Family Film Festival.

Fabuła filmu

Dwunastoletni Iwo mieszka w małej post PGR-owskiej wsi. Symbolicznym punktem w tym opustoszałym miejscu jest zniszczony Czarny Młyn – niegdyś miejsce pracy wielu rodziców. Jest to cały świat Iwa i jego przyjaciół. Łamiąc zakaz zbliżania się do starego młyna, dzieci przypadkowo uruchamiają jego złą energię. Od tej chwili nic już nie będzie takie samo.

Zaczynają ginąć przedmioty, zwierzęta. Znikają także dorośli. Z beztroskiego małego egoisty Iwo musi stać się odpowiedzialnym, odważnym chłopcem. Zaczyna doceniać swoją niepełnosprawną, wcześniej nieakceptowaną siostrę – to dzięki nadprzyrodzonym zdolnościom Meli, dzieciom udaje się rozwiązać tajemnicę Czarnego Młyna. Wspólnymi siłami pokonują oni złą energię, społeczność odradza się, a mieszkańcy mogą zbudować nową przyszłość.Obsada i twórcy

Film powstał na motywach bestsellerowej powieści Marcina Szczygielskiego o tym samym tytule. Reżyserem jest Mariusz Palej, autorkami scenariusza Magdalena Nieć i Katarzyna Stachowicz-Gacek, a za kamerą stanął Wojciech Węgrzyn. W obsadzie znaleźli się m.in. Marcin Dorociński, Magdalena Nieć, Krzysztof Kiersznowski, Maria Ciunelis, Magdalena Różańska, Robert Talarczyk, Grażyna Bułka i Janusz Chabior.

Producentem filmu jest firma TFP, a do koproducenckiej współpracy zaproszono: Heliograf, RioDePost, Studio produkcyjne Orka, Cafe Ole oraz Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy.

https://pisf.pl/aktualnosci/czarny-mlyn-z-nagroda-na-festiwalu-w-moskwie/?
powered by The Blob Studio
Copyright © The Blob Studio ltd.
contact@weeblob.blog
6 Quarry Cottages, EH15 3HJ, Edinburgh, UK
Company No. SC674387